Źródło: Spanish Army
Źródło: Spanish Army

Macierewicz: Polska chce sfinalizować zakup Patriotów do końca roku

Minister Obrony Narodowej, Antoni Macierewicz poinformował, że Polska zamierza sfinalizować zakup amerykańskiego systemu przeciwlotniczego i przeciw-rakietowego MIM-104 Patriot w ramach programu ?Wisła? do końca bieżącego roku.

MIM-104 Patriot by Ralph1989

Rysunek MIM-104 Patriot, autorstwa Ralph1989

Podczas wizyty w Stanach Zjednoczonych, w wywiadzie dla Defense News szef MON powiedział, że rząd polski zamierza sfinalizować zakup systemów Patriot z rządem amerykańskim do końca 2016 roku. Dodał, że wstępna umowa obejmie sprzedaż Polsce dwóch zestawów rakietowych tego typu.

Na początku lipca br. Antoni Macierewicz informował, że że nastąpił przełom w rozmowach z Raytheon Company, producentem zestawów Patriot. Amerykańska firma zgodziła się, iż ponad 50 proc. wydatków będzie realizowanych przez dotychczasowe polskie podmioty gospodarcze przemysłu zbrojeniowego, podpisując z Polską Grupą Zbrojeniową SA (PGZ SA) list intencyjny w sprawie rozszerzenia współpracy, w tym opracowanie przez stronę polską niskokosztowego pocisku LCI (Low Cost Interceptor) (czytaj więcej: Zestawy Patriot trafią do Wojska Polskiego?).

Pod koniec marca br., John P. Baird, wiceprezes ds. zintegrowanych systemów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej na Polskę w spółce Raytheon Integrated Defense Systems zapewniał, że jeśli rząd w Warszawie wybierze ich produkt w ramach programu ?Wisła?, to baterie systemu w wersji Patriot PAC-3+ zostałyby dostarczone Wojsku Polskiemu w ciągu nawet 24 miesięcy (czytaj więcej: Baterie Patriot dla Polski w 2 lata?). W najnowszym wywiadzie dla Rzeczpospolitej, Baird potwierdził wcześniejsze zapowiedzi, że jeśli umowa zostanie podpisana do końca br., pierwsze baterie Patriot pojawią się w Polsce w 2018 roku, a wraz z umową nastąpi zaangażowanie polskiego przemysłu:

PIT Radwar będzie odgrywał znaczną rolę przy produkcji radaru. Mesko wyprodukuje pociski, Huta Stalowa Wola ? wyrzutnie, Jelcz ? podwozia ciężarówek. Centrum Techniki Morskiej w Gdyni stworzy architekturę łączności. W procesie będą również uczestniczyły firmy prywatne: w tej chwili jesteśmy najbardziej zaawansowani w rozmowach dotyczących produkcji zmilitaryzowanych routerów w bydgoskim Teldacie, Hydromech będzie wykonywał maszty antenowe. Antena radarowa z PIT Radwaru oraz routery z Teldatu ? i to już wiadomo na pewno ? będą eksportowane do innych użytkowników. ? powiedział dla Rzeczpospolitej.

Polscy żołnierze ostatnio mieli szansę ćwiczyć z amerykańskimi bateriami Patriot w czasie ćwiczeń Anakonda-16 w połowie czerwca br. w Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu oraz w dniach od 12 do 16 stycznia br. w Skwierzynie (woj. lubuskie) (czytaj więcej: Amerykański Patriot na ćwiczeniach w Polsce).

Źródło:

Defense News: Poland Intends To Finalize Patriot Sale Agreement By Year?s End

Rzeczpospolita: Raytheon Integrated Defense Systems John Baird: Skorzysta również polski biznes

Czytaj także:

Dodatkowa wyrzutnia Patriot w Korei Południowej

Saudyjski Patriot przechwycił rakietę balistyczną z Jemenu

Belgia kupi baterie Patriot?

Holandia stawia na system Patriot

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.