M1A2 Abrams na defiladzie z okazji Święta WP / fot. Paweł Kmiecik

MON ujawnia lokalizacje rozmieszczenia Sił Zbrojnych USA w Polsce

Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało, że jednostki US Army, mające wzmocnić wschodnią flankę NATO, zostaną rozmieszczone w województwach Lubuskim, Dolnośląskim i Warmińsko-Mazurskim.

Miejsca stacjonowania wojsk amerykańskich w Polsce. Opracowanie własne na podst. Wikimedia Commons. 1. Świętoszów 2. Żagań 3. Skwierzyna 4. Bolesławiec 5. Orzysz 6. Elbląg

Miejsca stacjonowania wojsk amerykańskich w Polsce. Opracowanie własne na podst. Wikimedia Commons.
1. Świętoszów
2. Żagań
3. Skwierzyna
4. Bolesławiec
5. Orzysz
6. Elbląg

W dniu 5 listopada br. Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało, że 3. Pancerny Brygadowy Zespół Bojowy 4. Dywizji Piechoty (3rd Armored Brigade Combat Team, 4th Infantry Division US Army) z Fort Carson (Kolorado) zostanie rozmieszczony w obiektach wojskowych w Żaganiu, Świętoszowie, Skwierzynie i Bolesławcu.

W ramach pierwszej rotacji, która rozpocznie się w styczniu 2017 roku, trafi tam dowództwo brygady oraz bataliony inżynieryjny i wsparcia, 3. Batalion 29. Pułku Artylerii Polowej (3d Battalion, 29th Field Artillery Regiment; Pacesetters) i 4. Batalion 10. Pułku Kawalerii (4th Squadron, 10th Cavalry Regiment; BlackJack). W marcu natomiast do Polski przybędą wydzielone siły 10. Brygady Lotnictwa Bojowego 10. Dywizji Górskiej US Army (10th Combat Aviation Brigade, 10th Mountain Division) z Fort Drum w stanie Nowy Jork, na wyposażeniu której znajdą się śmigłowce (czytaj także: Pancerny Brygadowy Zespół Bojowy i lotnictwo bojowe US Army już zimą w Europie). Pododdziały 3rd ABCT będą brały udział w ćwiczeniach i szkoleniach na terenie całej Polski, ale w każdym momencie będą gotowe do użycia.

Ponadto, również od stycznia przyszłego roku, w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych ? Bemowo Piskie/Orzysz będzie stacjonować batalionowa grupa bojowa NATO w sile 900 oficerów i żołnierzy, w której państwem ramowym będą Stany Zjednoczone z 2. Batalionem 2. Pułku Kawalerii (2nd Squadron „Cougars”; 2nd Cavalry Regiment; 2nd Dragoons) na czele (czytaj także: Amerykanie będą stacjonować w Orzyszu?). Oprócz Amerykanów znajdą się w niej żołnierze z Wielkiej Brytanii oraz Rumunii i będą oni aktywnie współpracować z 15. Giżycką Brygadą Zmechanizowaną im. Zawiszy Czarnego (15. BZ), a działania grupy będą koordynowane przez wielonarodowe dowództwo dywizji sformowane w Elblągu (czytaj także: Macierewicz: Dowództwo batalionów NATO w Elblągu).

Obecność tych jednostek będzie wynikać z dwustronnej umowy pomiędzy Polską a USA w ramach wzmocnionej Wysuniętej Obecności NATO (Enhanced Forward Presence; eFP) oraz European Reassurance Initiative (ERI), czyli inicjatywie wzmocnienia amerykańskiej obecności wojskowej w Europie Środkowo?Wschodniej. Jednocześnie trwają konsultacje odnośnie możliwości lokalizacji dodatkowych miejsc składowania sprzętu (APS).

Jak podkreślał wcześniej Minister Obrony Narodowej, Antoni Macierewicz:

Oddziały te zostaną rozmieszczone nie po to, żeby prowadzić manewry, lecz po to, żeby być natychmiast gotowymi do walki, jeżeli to będzie konieczne. Myślę, że to pokazuje różnice między różnymi planami, koncepcjami, jakie były formułowane ? nie wiem ? półtora roku temu czy dawniej i tą rzeczywistością, która została ukształtowana dzięki szczytowi NATO i dzięki rozstrzygnięciu, że flanka wschodnia, ale także południowa, będą bronione przed każdym wrogiem.

Źródło: mon.gov.pl: Rozmieszczenie Sił Zbrojnych USA w Polsce

Czytaj także:

Gen. Ben Hodges: Odsiecz Polsce z USA w ciągu 5 dni

Szczyt NATO: Dowództwo amerykańskiej brygady pancernej w Polsce

WSJ: Brygada NATO trafi m.in. do Polski?

USA zwiększą budżet swoich sił w Europie czterokrotnie

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.