Wiceszef MON, Bartosz Kownacki, poinformował ile rząd planuje wydać na system obrony powietrznej w ramach programu Wisła, a także na nowe, lżejsze i cięższe bojowe wozy piechoty dla Wojska Polskiego.
Jak poinformowała agencja PAP, wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej Bartosz Kownacki, poinformował, że rząd planuje wydać na system obrony powietrznej w ramach programu Wisła około 30-40 mld PLN, a na lżejsze i cięższe bojowe wozy piechoty od 20 do 80 mld PLN.
Jak powiedział Kownacki, rząd uważa, że program obrony powietrznej jest jednym z kluczowych dla budowania bezpieczeństwa Polski:
Wszyscy jesteśmy co do tego zgodni. Możemy się różnić, w jaki sposób do tego dochodzić ? czy od ?Narwi? do ?Wisły?, czy od ?Wisły? do ?Narwi?. Dlatego prowadzimy dość trudne negocjacje z Raytheonem i nie tylko, także chociażby z MEADS-em. Jeśli nie zdecydujemy się ? a też takie rozwiązanie należy przewidzieć ? na program ?Wisła? w takim kształcie, to wtedy musimy budować obronę powietrzną niejako od dołu. Wtedy wpierw byśmy realizowali ?Narew?, a dopiero później ?Wisłę?. Scenariusz takiej alternatywy musimy uwzględniać.
Dodał, że program Wisła zależy od tego, jak ostatecznie ukształtują się warunki, co uzyskamy od naszych ewentualnych dostawców, w jakim terminie, jaki transfer technologii, jakie będą koszty. A te są wstępnie oceniane przez MON na około 30-40 mld PLN. Polska oczekuje także od producenta ewentualnej licencji na pociski rakietowe dla systemu.
Z kolei oceniając program budowy nowego, bojowego wozu piechoty, który ruszył pod koniec 2014 roku, podpisaniem umowy na opracowanie koncepcji pojazdu przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) z Hutą Stalowa Wola SA (HSW), która jest spółką należącą do Polskiej Grupy Zbrojeniowej (PGZ), powiedział:
To jest bardzo duże przedsięwzięcie w perspektywie kilkunastu najbliższych lat ? w zależności od różnych szacunków od 20 do 80 mld zł, jeżeli będziemy chcieli pozyskać dwa rodzaje BWP-ów ? cięższe i lżejsze.
Wiceszef MON powiedział, że program BWP rodzi możliwość potencjalnej współpracy np. z Czechami oraz istnieje możliwość wykorzystania dotychczasowego doświadczenia z prac badawczo-rozwojowych, jak i pozyskanych licencji, np. na koreańskie podwozia gąsienicowe do armatohaubic Krab (czytaj także: HSW zakończyła testy armatohaubicy Krab [WIDEO]).
Kownacki skomentował także program Zefir, dotyczący pozyskania bezzałogowych aparatów latających średniego pułapu i długiego czasu trwania lotu (MALE; Medium-altitude long-endurance) (czytaj także: 12. Baza Bezzałogowych Statków Powietrznych w Mirosławcu):
Jeśli bezzałogowce typu MALE będą znaczącym wydatkiem dla naszej armii, to powinno się przy ich zakupie pamiętać o budowaniu niższych klas i być może pozyskać w jakimś zakresie technologie, zdolności czy podmioty do współpracy, które pozwolą te następne programy zrealizować dużo prościej.
Czytaj także:
17. rocznica wstąpienia Polski do NATO [WIDEO]
Macierewicz: Śmigłowce od trzech dostawców
Leopard 2PL: program modernizacyjny ruszył
Polska gotowa do wysłania F-16 nad Syrię?
Polska armia kupuje systemy POPRAD