Bombowiec dalekiego zasięgu Tu-22M3 / Wikimedia Commons.

Rosyjskie bombowce dalekiego zasięgu uderzyły na Palmyrę

W dniu 12 lipca br. sześć bombowców dalekiego zasięgu Tu-22M3 (w kodzie NATO: Backfire), startując z lotnisk w Rosji wykonało uderzenia na cele Państwa Islamskiego (ISIS) w Syrii w rejonie Palmyry.

Startujące z samego rana, we wtorek 12 lipca br. z bazy lotniczej Mozdok (w republice Północnej Osetii-Alanii), sześć rosyjskich bombowców dalekiego zasięgu Tu-22M3 (w kodzie NATO: Backfire) wykonały serię nalotów na pozycje islamistów w rejonie Palmyry, gdzie cztery dni wcześniej zestrzelono śmigłowiec szturmowy Mi-35M (czytaj więcej: Rosyjski śmigłowiec szturmowy zestrzelony przez ISIS [WIDEO]). Jasnym jest, że zmasowany nalot był odpowiedzią Kremla na śmierć dwóch członków załogi śmigłowca.

Zgodnie z informacjami rosyjskiego MON, zrzucone przez samoloty bomby zniszczyły duży obóz islamistów, 3 magazyny amunicji, 3 czołgi, 4 bojowe wozy piechoty (prawdopodobnie BMP-1) i 8 ciężarówek typu pick-up, a w według wstępnych ocen w wyniku ataku zginęło kilkudziesięciu członków ISIS.

Rosjanie poinformowali również, że o przebiegu operacji zostało poinformowane dowództwo międzynarodowej koalicji pod przewodnictwem USA, prowadzącej działania przeciwko Państwu Islamskiego, tak aby nie doszło do żadnych incydentów w powietrzu. Moskwa uzgodniła z Amerykanami dokładną trasę przelotu maszyn.

Tupolew Tu-22M3 (w kodzie DIA/NATO: Backfire-C) jest to sowiecki/rosyjski ponaddźwiękowy bombowiec dalekiego zasięgu o zmiennej geometrii skrzydeł, zdolny do międzykontynentalnych uderzeń konwencjonalnych lub nuklearnych. Siły Powietrzne Rosji (WWS) posiadają łącznie 93 samoloty, a lotnictwo Marynarki Wojennej (AWMF) 58 egzemplarzy (dane na 2010 rok).

Czytaj także:

Szczyt NATO: Operacja ?Sea Guardian? na Morzu Śródziemnym i AWACS przeciw ISIS w Syrii i Iraku

Irakijczycy odbili Al-Falludżę z rąk ISIS

Belgijskie myśliwce uderzą w ISIS w Syrii

Rosyjskie lotnictwo w Tadżykistanie

Rosjanie przeprowadzili potężne bombardowania ISIS

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.