Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. /Fot. NATO

Szczyt NATO: Operacja „Sea Guardian” na Morzu Śródziemnym i AWACS przeciw ISIS w Syrii i Iraku

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg poinformował o podjęciu decyzji w kwestii rozpoczęcia operacji o kryptonimie „Sea Guardian” na Morzu Śródziemnym oraz o rozmieszczeniu samolotów AWACS na Bliskim Wschodzie celem pomocy międzynarodowej koalicji walczącej z Państwem Islamskim (ISIS) w Syrii i Iraku.

Sea Guardian

Jak podaje sekretarz generalny NATO, w sobotę zdecydowano o wzmocnieniu sojuszniczej obecności w rejonie Morza Śródziemnego. Podstawą dla prowadzenia nowej operacji pod kryptonimem „Sea Guardian” będzie prowadzona od 2001 roku, w rejonie Cieśniny Gibraltarskiej misja morska pod kryptonimem „Active Endeavour„, której celem jest ochrona statków cywilnych w rejonie cieśniny Gibraltarskiej przed atakami terrorystycznymi. Sekretarz generalny NATO ogłosił, że operacja „Active Endeavour” zostanie przekształcona w „szerszą misję bezpieczeństwa”  o kryptonimie „Sea Guardian„. W trakcie operacji „Sea Guardian” NATO będzie blisko współpracowało z prowadzoną w centralnej części Morza Śródziemnego przez Unię Europejską operacją „Sophia„.

Morze Śródziemne. /Fot. Wikimedia Commons.

Morze Śródziemne. /Fot. Wikimedia Commons.

Celem unijnej operacja „Sophia” uruchomionej latem ubiegłego roku jest zwalczanie przemytu ludzi na Morzu Śródziemnym. Do tej pory okręty należące do państw członkowskich Unii Europejskiej biorące udział w patrolowaniu wód międzynarodowych tamtego regionu przyczyniły się do uratowania życia kilkunastu tysiącom rozbitków – w związku z zarzutami o udział w przemycie ludzi zatrzymanych zostało kilkadziesiąt osób.

„AWACS”

Sekretarz generalny NATO, podczas konferencji prasowej w Warszawie zapowiedział również, że NATO wyśle samoloty systemu ostrzegania i kontroli AWACS (ang. Airborne Warning and Control System) do wsparcia działań międzynarodowej koalicji walczącej z Państwem Islamskim (ISIS) w Syrii i Iraku. Jak podaje Stoltenberg, należące do NATO samoloty AWACS będą poruszać się w międzynarodowej przestrzeni powietrznej oraz nad Turcją.

Boeing E-3A Sentry AWACS podczas lądowania w wysuniętej bazie operacyjnej Konya w Turcji. / fot. SHAPE Public Affairs Office.

Boeing E-3A Sentry AWACS podczas lądowania w wysuniętej bazie operacyjnej Konya w Turcji. / fot. SHAPE Public Affairs Office.

 

Postanowiliśmy, że będziemy zapewniać bezpośrednie wsparcie przeciwko Państwu Islamskiemu. Zgodziliśmy się, że samoloty rozpoznawcze AWACS udzielą bezpośredniego wsparcia siłom koalicyjnym. To wyraźny sygnał, że jesteśmy zdecydowani walczyć z terroryzmem” – stwierdził sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg podczas konferencji prasowej.

Szef NATO zaznaczył, że podczas trwającego szczytu sojuszu omawiana jest sytuacja panująca w Syrii – Stoltenberg wyraził zaniepokojenie sojuszu toczącymi się walkami i niestabilnością regionu oraz podkreślił, że NATO pragnie doprowadzić do pokojowego rozwiązania konfliktu.

 

 

Oficjalne logo Szczytu NATO w Warszawie. /Fot. NATO

Oficjalne logo Szczytu NATO w Warszawie. /Fot. NATO

„Kolejny szczyt NATO w Brukseli”

Oprócz informacji o rozpoczęciu operacji o kryptonimie „Sea Guardian” oraz rozmieszczeniu samolotów AWACS w celu wsparcia działań międzynarodowej koalicji w walce z Państwem Islamskim (ISIS) Stoltenberg ujawnił, że następny szczyt NATO odbędzie się w 2017 roku w nowej kwaterze głównej w Brukseli.

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg pochwalił prace prowadzone przez Sojusz Północnoatlantycki stwierdzając, że udało się wypełnić plany ze szczytu w Walii.

 


Zobacz także:

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.