Fot. screen YouTube.

Rosyjskie bombowce kontynuują naloty w muhafazie Dajr az-Zaur [WIDEO]

W dniach 24 i 25 stycznia br. szóstka bombowców dalekiego zasięgu Tu-22M3 (w kodzie NATO: Backfire-C), przeprowadziła kolejne naloty na pozycje dżihadystów Państwa Islamskiego (ISIS) w syryjskiej muhafazie Dajr az-Zaur. Ministerstwo Obrony FR opublikowało nagranie wideo z przebiegu operacji.

Wikimedia Commons.

Wikimedia Commons.

We wtorek i środę, 24 i 25 stycznia br. sześć bombowców dalekiego zasięgu Tu-22M3 (w kodzie NATO: Backfire-C), startujących z rosyjskiej bazy lotniczej Mozdok (republika Północnej Osetii-Alanii), po raz kolejny w ostatnich dniach przeprowadziło serię nalotów na pozycje terrorystów z ISIS w rejonie syryjskiego Dajr az-Zaur w muhafazie o tej samej nazwie.

Zgodnie z komunikatem Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej, pierwszego dnia eskortowane przez myśliwce wielozadaniowe Su-30SM (w kodzie NATO: Flanker-C) i Su-35 (Flanker-E) z bazy lotniczej Hmejmim, bombowce dalekiego zasięgu Tu-22M3 zrzuciły ładunek bomb na wcześniej zlokalizowane fabryki amunicji i materiałów wybuchowych w pobliżu wsi Salhijah oraz składy amunicji i sprzętu wojskowego, należące do terrorystów z ISIS, działających w tej muhafazie. Stwierdzono zniszczenie wszystkich wyznaczonych celów.

MO FR opublikowało nagranie wideo z przebiegu operacji:

Drugiego dnia z kolei, zbombardowano dwa centra kontroli, a także kolejne składy amunicji i sprzętu wojskowego, również w muhafazie Dajr az-Zaur. Był to czwarty nalot bombowy w ciągu pięciu dni. Przypomnijmy, że seria rosyjskich bombardowań z udziałem samolotów dalekiego zasięgu w tym rejonie rozpoczęła się w dniu 21 stycznia br. i była kontynuowana dwa dni później (czytaj więcej: Rosyjskie bombowce Tu-22M3 znowu bombardują pozycje islamistów).

Tupolew Tu-22M3 (w kodzie NATO: Backfire-C) jest to sowiecki/rosyjski ponaddźwiękowy bombowiec dalekiego zasięgu o zmiennej geometrii skrzydeł, zdolny do międzykontynentalnych uderzeń konwencjonalnych lub nuklearnych. Siły Powietrzno-Kosmiczne Rosji (WKS) posiadają łącznie 93 samoloty, a lotnictwo Marynarki Wojennej (AWMF) 58 egzemplarzy (dane na 2010 rok).

Źródło:

mil.ru: ??????? ??????????????? ??-22?3 ??? ?????? ??????? ????????? ???? ?? ???????? ???? ? ????????? ???? ??-???

Czytaj także: 

Rosja: Rozpoczęto montaż pierwszego bombowca strategicznego Tu-160M2

Pierwsze w historii wspólne rosyjsko-tureckie bombardowania w Syrii

Rosyjskie bombowce i myśliwce uderzyły w pozycje Frontu Al-Nusra [WIDEO]

Rosjanie wycofali bombowce Tu-22M3 i Su-34 z Iranu

Rosjanie rozmieścili bombowce dalekiego zasięgu w Iranie [ZDJĘCIA]

Rosyjskie bombowce uderzyły na Dajr az-Zaur [WIDEO]

Rosyjskie bombowce uderzyły na stolicę Państwa Islamskiego [WIDEO]

Rosyjskie bombowce dalekiego zasięgu uderzyły na Palmyrę

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.