Fot. Kazańskie Zjednoczenie Przemysłu Lotniczego imienia S. P. Gorbunowa (KAPO).

Rosja: Rozpoczęto montaż pierwszego bombowca strategicznego Tu-160M2

Jak poinformowała agencja prasowa RIA Novosti, Kazańskie Zjednoczenie Przemysłu Lotniczego imienia S. P. Gorbunowa (KAPO) rozpoczęły montaż pierwszego zmodernizowanego bombowca strategicznego Tu-160M2 (w kodzie NATO: Blackjack). Jak poinformowało odwiedzającego ministra obrony FR, gen. Siergieja Szojgu szefostwo zakładów, KAPO są gotowe do rozpoczęcia produkcji seryjnej tych największych samolotów bojowych świata.

Kazań, Tatarstan, Rosja. / Wikimedia Commons.

Kazań, Tatarstan, Rosja. / Wikimedia Commons.

W dniu 20 stycznia br. minister obrony FR, gen. Siergiej Szojgu odwiedził, należące do Kompanii Tupolewa, Kazańskie Zjednoczenie Przemysłu Lotniczego imienia S. P. Gorbunowa (KAPO) w Kazaniu (Tatarstan). Władze przedsiębiorstwa poinformowały ministra, że rozpoczęto montaż pierwszego zmodernizowanego bombowca strategicznego Tu-160M2 (w kodzie NATO: Blackjack) i zapewniono o gotowości do rozpoczęcia produkcji seryjnej największych samolotów bojowych świata.

W czasie wizyty gen. Szojgu zapoznał się m.in. z najnowszymi maszynami ELU-24, przeznaczonymi do wykonywania prac związanych z obróbką i spawaniem wielkogabarytowych elementów centropłata ze stopów tytanu w osłonie argonowej, gdyż kadłuby zmodernizowanych bombowców będą wykonane z tego stopu w 25%. Szef MO FR zobowiązał się do wsparcia KAPO w usuwaniu wszelkich technologicznych problemów, związanych z produkcją, a na jego biurko co tydzień mają trafiać raporty nt. postępu prac. Według producentów, Tu-160M2 mają otrzymać ok. 40% nowego wyposażenia, w tym nową awionikę (m.in. system astronawigacji ANS-2009, opracowany przez Konciern Radioelektronnyje Tiechnołogii KRET ? przyp. red.), systemy samoobrony i walki radioelektronicznej (WRE), co ma zwiększyć efektywność bojową zmodernizowanych maszyn w porównaniu z pierwowzorem nawet 2,5 raza.

O potrzebie rozbudowy floty największych samolotów bojowych świata informował pod koniec maja 2015 roku dowódca rosyjskich Sił Powietrzno-Kosmicznych gen. por. Wiktor Bondariew. Zapowiedział wówczas zakup co najmniej 50 zmodernizowanych bombowców Tu-160M (Tu-160M2?), którego pierwszy prototyp wzbił się w powietrze w dniu 16 listopada 2014 roku. Tamta modernizacja objęła nowe systemy radiolokacyjne oraz awionikę (czytaj więcej: Rosja rozbuduje flotę największych bombowców strategicznych).

Obecnie, zakłady KAPO zajmują się także modernizacją bombowców dalekiego zasięgu Tu-22M3 (w kodzie NATO: Backfire) do standardu Tu-22M3M, z których sześć miało wejść do służby z końcem 2015 roku (czytaj więcej: Sześć bombowców Tu-22M3M wejdzie do służby z końcem roku). Modernizacji poddawane są także przestarzałe już Tu-95MS (w kodzie NATO: Bear-H). Zakłady Lotnicze Awiakor z Samary zajmują się dostarczaniem głęboko zmodernizowanych bombowców strategicznych i nosicieli rakiet manewrujących Tu-95MSM (czytaj więcej: Zmodernizowany Niedźwiedź w służbie). Warto zauważyć, że plany ponownego uruchomienia linii produkcyjnej bombowców Tu-160 w nowej odsłonie, która została wstrzymana w 1994 roku, w latach 20. XXI wieku może oznaczać poważne opóźnienia lub nawet wycofanie się z zapowiadanego oblotu na lata 2023-2024 maszyny nowej generacji, nad którą wstępne prace rozpoczęto w ramach programu PAK DA (Pierspiektywnyj awiacjonnyj kompleks Dalnoj awiacji; Perspektywiczny lotniczy kompleks Lotnictwa dalekiego zasięgu ? przyp. red.) (czytaj także: Oblot rosyjskiego bombowca nowej generacji za 8 lat?).

W chwili obecnej, na uzbrojeniu Sił Powietrzno-Kosmicznych (WKS) Rosji znajduje się 15 bombowców strategicznych Tu-160, zbudowanych jeszcze w czasach sowieckich, podlegających 121. Gwardyjskiemu Sewastopolskiemu Pułkowi Bombowców Ciężkich i stacjonujących w 6950. Bazie Lotniczej w Engels (obwód saratowski).

Źródło:

ria.ru: ????????? ??????????? ????? ????? ? ????????? ???????????? ??-160?2

Czytaj także:

Rosyjskie bombowce Tu-22M3 znowu bombardują pozycje islamistów

Rosja: Katastrofa wojskowego Tu-154B-2 z członkami Chóru Aleksandrowa na pokładzie

Incydent z udziałem rosyjskich bombowców na Islandii

Pierwsze trzy Ił-22PP Porubszczik dla rosyjskiego lotnictwa

Rosja znów uderza w ISIS rakietami

Rosyjskie bombowce strategiczne znów nad Syrią

Brytyjczycy przechwycili dwa rosyjskie bombowce

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.