Flickr.

Siergiej Szojgu: Powstaną trzy nowe dywizje w zachodnich regionach Rosji

Rosyjski minister obrony, gen. Siergiej Szojgu zapowiedział sformowanie trzech nowych dywizji w Zachodnim i Południowym Okręgu Wojskowym, jako odpowiedź na natowskie plany zwiększenia swojej obecności we wschodniej flance.

Zgodnie z raportem agencji informacyjnej TASS, siedziby dowództw nowych dywizji będą mieścić się w Rostowie nad Donem (Południowy Okręg Wojskowy) oraz w Woroneżu i Smoleńsku (Zachodni Okręg Wojskowy). Jeśli chodzi o ich charakter i liczebność będą to Dywizje Strzelców Zmotoryzowanych po 10.000 żołnierzy każda.

TASS donosi także, że w wybranych lokalizacjach rozpoczęły się pierwsze prace infrastrukturalne, które potrwają do trzech-czterech tygodni, dzięki ? jak powiedział gen. Szojgu ? nowoczesnym metodom budowy modułowych kompleksów, które w razie potrzeby mogą zostać łatwo zdemontowane i przetransportowane w inne miejsce.

Okręgi wojskowe w Rosji: Zachodni (niebieski), Południowy (brązowy), Centralny (zielony) i Wschodni (pomarańczowy). / Wikimedia Commons.

Okręgi wojskowe w Rosji: Zachodni (niebieski), Południowy (brązowy), Centralny (zielony) i Wschodni (pomarańczowy). / Wikimedia Commons.

Wcześniej, zgodnie z komunikatem dyrektora Departamentu Współpracy Europejskiej Ministerstwa Spraw Zagranicznych FR, Andrieja Kelina, którego zacytowała agencja informacyjna Interfax, wydano ostrzeżenie, że jeśli NATO rozmieści dodatkowe cztery bataliony w Polsce i krajach bałtyckich, Rosja będzie zmuszona do podjęcia działań odwetowych. Kelin nie sprecyzował, jakie działania konkretnie podejmie Kreml, jednak wspomniał, że już trwa w tej sprawie dyskusja w Ministerstwie Obrony.

Przypomnijmy, że pod koniec kwietnia br. nowojorski dziennik The Wall Street Journal poinformował, że, Sojusz Północnoatlantycki planuje rozmieścić na tzw. wschodniej flance, tj. w Polsce, na Litwie, Łotwie i Estonii cztery bataliony NATO, które łącznie będą mieć wielkość jednej pełnowartościowej brygady, a więc ok. 4.000 żołnierzy (czytaj więcej: WSJ: Brygada NATO trafi m.in. do Polski?). Wzmocnienie swoich sił w Europie Środkowej i Środkowo-Wschodniej zapowiedziało także Dowództwo Europejskie Stanów Zjednoczonych (czytaj więcej: Brygada pancerna US Army nie trafi na stałe do Polski).

O planach sformowania nowych związków taktycznych w Zachodnim Okręgu Wojskowym FR informowano już w zeszłym roku. Na wyposażenie nowej 1. Gwardyjskiej Armii Pancernej mają wejść m.in. najnowsze czołgi podstawowe T-14 Armata i transportery opancerzone Kurganiec-25 (czytaj także: Rosyjskie MON zamówiło 100 czołgów T-14 Armata).

Czytaj także:

Nowe systemy przeciwlotnicze dla rosyjskich wojsk powietrznodesantowych

Siergiej Szojgu: Rosja planuje zwiększenie sił powietrznodesantowych i wzmocnienie sił w Arktyce

Rosjanie znów prowokują nad Bałtykiem

Raptory wylądowały na Litwie

Amerykańskie Raptory w Rumunii

Kolejny incydent z udziałem niszczyciela USS ?Donald Cook? i rosyjskich bombowców Su-24M

Amerykański niszczyciel rakietowy w Gdyni [ZDJĘCIA]

USA zwiększą budżet swoich sił w Europie czterokrotnie

Ciężki sprzęt US Army m.in. w Polsce

Brygada pancerna US Army trafi do Niemiec?

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.