Obecnie trzon bułgarskiego lotnictwa stanowią wysłużone myśliwce MiG-29 w liczbie 15 sztuk (12 MiG-29A oraz 3 MiG-29UB). Źródło: Wikimedia Commons

Silniki dla bułgarskich MiG-29 jednak z Rosji

Premier Bułgarii Bojko Borisow, powiedział w telewizyjnym wywiadzie, że jego kraj podpisał umowę z rosyjskim koncernem RSK MiG na dostawy 10 silników turbowentylatorowych Klimow RD-33.

W dniu 9 listopada br. w wywiadzie dla telewizji bTV, premier Bułgarii Bojko Borisow zapytany o sprawę silników do bułgarskich MiG-29, powiedział, że właśnie podpisano umowę z rosyjskim koncernem RSK MiG na dostawy 10 silników turbowentylatorowych Klimow RD-33:

Dzisiaj podpisaliśmy umowę o wartości 42 mln BGN [21 mln EUR ? przyp. red.] na 10 nowych silników, pochodzących z ogromnych zasobów. Nie ma w tym porozumieniu Polaków. Mamy dziewięć, a będzie szesnaście samolotów.* ? powiedział Bojko Borisow.

*Bułgarski premier odniósł się do liczby operacyjnych MiG-29, gdyż siedem z nich jest uziemionych z powodów technicznych. Między innymi z tego też powodu rozpoczęto misję ochrony przestrzeni powietrznej NATO Air Policing nad Rumunią i Bułgarią (czytaj więcej: Bułgarsko-amerykańska misja Air Policing, Polskie MiG-29 będą bronić nieba Rumunii i Bułgarii oraz: NATO będzie bronić przestrzeni powietrznej Bułgarii?).

Przypomnijmy, że w dniu 28 sierpnia 2015 roku Ministrowie Obrony Polski i Bułgarii, Tomasz Siemoniak i Nikołaj Nenczew podpisali w Sofii list intencyjny, który ustanowił ramy prawne do zawarcia umowy w sprawie remontów i modernizacji bułgarskich myśliwców. Krok ten został oprotestowany przez dyrektora generalnego RSK MiG, Siergieja Korotkowa, który zagroził, że remont maszyn w Polsce doprowadzi do zerwania współpracy rosyjsko-bułgarskiej w ramach przedłużenia ich eksploatacji, gdyż Rosja nie udostępniła Polsce licencji i dokumentacji technicznej do remontów silników RD-33 (czytaj więcej: Protest Rosji ws. remontu bułgarskich MiG-29 w Polsce). Remont jednak ruszył w styczniu br. w Wojskowych Zakładach Lotniczych nr 2 w Bydgoszczy i nr 4 w Warszawie w ramach Umowy między rządem Rzeczypospolitej Polskiej a rządem Republiki Bułgarii w sprawie zapewnienia wsparcia logistycznego dla samolotów MiG-29.

Silnik turbowentylatorowy Klimow RD-33, został zaprojektowany przez Siergieja Izotowa i zbudowany w biurze Władimira Klimowa jeszcze w czasach sowieckich. / fot. Wikimedia Commons (GFDL).

Silnik turbowentylatorowy Klimow RD-33, został zaprojektowany przez Siergieja Izotowa i zbudowany w biurze Władimira Klimowa jeszcze w czasach sowieckich. / fot. Wikimedia Commons (GFDL).

Rząd bułgarski prowadzi również postępowanie w sprawie pozyskania następców wysłużonych MiG-29. W grę wchodzi zakup ośmiu używanych myśliwców wielozadaniowych: portugalskich F-16, szwedzkich JAS 39 Gripen lub włoskich Eurofighter Typhoon, a ofertę sprzedaży izraelskich F-16 złożyli także przedstawiciele agencji eksportu uzbrojenia SIBAT (czytaj więcej: Bułgaria zmienia kryteria przetargu na nowe myśliwce, Izraelskie F-16 dla Bułgarii? oraz Bułgaria wymieni flotę myśliwców do 2019 roku).

Obecnie, Bułgarskie Siły Powietrzne dysponują łącznie 15 myśliwcami frontowymi MiG-29 (w kodzie NATO: Fulcrum), w tym dwunastoma w wersji jednomiejscowej (A) oraz trzema w wersji dwumiejscowej (UB). Wszystkie stacjonują w 3. Myśliwskiej Bazie Lotniczej Graf Ignatiewo, położonej w centrum kraju i mają zostać zmodernizowane do zgodnej ze standardami NATO wersji SD. Ponadto, dwie maszyny zostały utracone w wyniku katastrof: MiG-29A w 1994 roku, a MiG-29UB w 2004 roku. Maszyna tego typu jest także eksponatem w jednej z bułgarskich fabryk.

Źródło: 24chasa.bg: ???????: ???????? ?? ????????? ?? ?????? ? ?????? ??? (????????)

Czytaj także:

Nowa strategia bezpieczeństwa narodowego Bułgarii

Wspólne ćwiczenia wojskowe Bułgarii i USA

Polskie MiG-i poleciały do Bułgarii

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.