S-400 Triumf na ulicach Moskwy, podczas obchodów Dnia Zwycięstwa w 2009 roku. Źródło: Wikimedia Commons.

Turcja kupi rosyjskie systemy S-400 Triumf?

W piątek, w dniu 18 listopada br. szef resortu obrony Turcji Fikri Isik, stwierdził, że jego kraj rozważa zakup rosyjskich systemów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej dalekiego i średniego zasięgu S-400 Triumf. 

W piątek, w dniu 18 listopada br. w czasie wywiadu telewizyjnego dla lokalnej telewizji NTV, Mininister Obrony Turcji Fikri Isik, zapytany o plany budowy potencjału tureckiej obrony przeciwlotniczej stwierdził, że jego kraj prowadzi rozmowy z Federacją Rosyjską na temat zakupu systemów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej dalekiego i średniego zasięgu S-400 Triumf. Minister stwierdził o polepszeniu relacji na linii Ankara-Moskwa oraz wezwał państwa Sojusz Północnoatlantyckiego do „poważnego podejścia do sprawy” – zapewnił także, iż nowe tureckie systemy będą spełniać wymogi NATO. Jednocześnie powiedział, że celem głównym programu budowy potencjału tureckiej obrony przeciwlotniczej jest uruchomienie produkcji tych systemów w warunkach krajowych.

Fikri Isik powiedział też, że Federacja Rosyjska nie jest jednym krajem z którym prowadzone są negocjacje – według ministra Turcja negocjuje także,  z innymi państwami posiadającymi podobne systemy (przyp. red. Minister nie ujawnił o jakie państwa chodzi, ale można spodziewać się, że chodzi o Stany Zjednoczone (Patriot), ChRL (FD-2000/HQ-9), a także francusko-niemiecki projekt (SAM/T)).

Kontynuacja tureckich starań o pozyskanie zestawów obrony powietrznej jest wynikiem rezygnacji Ankary z zakupu chińskiego systemu przeciwlotniczego dalekiego zasięgu FD-2000 (eksportowa wersja HQ-9, będąca kopią rosyjskiego systemu obrony powietrznej S-300) który w 2013 roku, wygrał w przetargu na dostawę nowych systemów obrony powietrznej – przetarg został powołany w ramach programu T-LORAMIDS (Turkish Long Range Air and Missile Defense System). Rezygnacja z chińskiego kontraktu nastąpiła po dwóch latach intensywnych negocjacji z China Precision Machinery Import-Export Corporation (CPMIEC) nastąpiła w związku z brakiem porozumienia w niektórych kwestiach, w tym umożliwieniem uruchomienia produkcji tych systemów w Turcji.

/Fot. iadnews.in/

/Fot. iadnews.in/

S-400 Triumf (w kodzie NATO: SA-21 Growler) jest najnowszym rosyjskim systemem przeciwlotniczym i przeciwrakietowym dalekiego zasięgu (nawet do 400 km), w tym do niszczenia celów o niskiej sygnaturze radarowej. Według źródeł rosyjskich S-400 może jednocześnie namierzać i naprowadzać rakiety na 6 celów znajdujących się w odległości nawet 400 km. S-400 Triumf jest zdolny zwalczać cele powietrzne, w tym: samoloty, rakiety typu cruise oraz rakietowe pociski balistyczne o zasięgu 3500 km, poruszające się z prędkością do 4,8 km/s.

Źródło: RU Aviation – Turkey is discussing purchase of S-400 systems from Russia ? ministerAlmanar English – Turkish Defence Minister: Ankara Considers Buying S-400 Systems from Moscow

Zobacz także: 

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.