Fot. U.S. Army Fort Carson.

Amerykanie ujawnili skład i liczebność swoich przyszłych wojsk w Polsce

W dniu 4 stycznia br. służba prasowa Dowództwa US Army Europe (USAREUR) ujawniła szczegóły liczebności oraz rodzajów wyposażenia wojskowego, będącego na stanie 3. Pancernego Brygadowego Zespołu Bojowego 4. Dywizji Piechoty oraz 10. Brygady Lotnictwa Bojowego, które trafią już niebawem do Europy Środkowej, w tym m.in. do Polski.

W środę, 4 stycznia br. służba prasowa Dowództwa US Army Europe (US Army Europe Public Affairs Office; USAREUR) ujawniła szczegóły liczebności oraz rodzajów wyposażenia wojskowego, będącego na stanie 3. Pancernego Brygadowego Zespołu Bojowego 4. Dywizji Piechoty (3rd Armored Brigade Combat Team, 4th Infantry Division US Army) oraz 10. Brygady Lotnictwa Bojowego 10. Dywizji Górskiej US Army (10th Combat Aviation Brigade, 10th Mountain Division), które już styczniu br. trafią do Europy Środkowej, tj. do Niemiec, Polski, Bułgarii, Rumunii oraz państw bałtyckich.

Zgodnie z komunikatem, dziewięciomiesięczna rotacja została zaplanowana na dającą się przewidzieć przyszłość i ma na celu poprawę zdolności odstraszania, wzrost możliwości odpowiedzi na ewentualny kryzys oraz obronę sojuszników i partnerów Stanów Zjednoczonych w Europie. Brygady pozostaną pod dowództwem amerykańskim i będą skupiać się na zwiększaniu możliwości i zapewnieniu trwałej gotowości poprzez dwu- lub wielostronne ćwiczenia wojskowe.

Baumholder, Birkenfeld, Nadrenia-Palatynat, Niemcy. / Wikimedia Commons.

Baumholder, Birkenfeld, Nadrenia-Palatynat, Niemcy. / Wikimedia Commons.

Element dowódczy misji 4. Dywizji Piechoty zostanie rozlokowany w miejscowości Baumholder, w kraju związkowym Nadrenia-Palatynat, w powiecie Birkenfeld, w zachodniej części Niemiec. Lokalizacja została wybrana ze względu na status dowództwa regionalnego dywizji US Army na Europę od 2015 roku, gdzie mieszczą się rotacyjnie dowództwa taktyczne sił amerykańskich i zapewniają US Army Europe możliwości dowodzenia i kontroli na szczeblu dywizyjnym.

Na wyposażeniu 3. Pancernego Brygadowego Zespołu Bojowego (3. ABCT) w sile 3.500 oficerów i żołnierzy, który przybędzie w dniach 6-9 stycznia br. z Fort Carson (Kolorado) do niemieckiego portu Bremerhaven (w kraju związkowym Brema), znajdzie się 87 czołgów podstawowych M1 Abrams, 18 samobieżnych armatohaubic M109 Paladin, 419 samochodów terenowych HMMWV w różnych wersjach oraz 144 bojowych wozów piechoty M2 Bradley i innych pojazdów pomocniczych, co daje łącznie 446 pojazdy gąsienicowe, 907 pojazdów kołowych oraz 650 ciągników siodłowych. Na początku lutego br. dostarczony sprzęt wojskowy oraz personel US Army zostanie rozmieszczony w docelowych lokalizacjach swojego stacjonowania z wykorzystaniem konwojów wojskowych i cywlinych:

  • Dowództwo 3. ABCT, wraz z batalionami inżynieryjnymi i wsparcia: 3. Batalion 29. Pułku Artylerii Polowej (3d Battalion, 29th Field Artillery Regiment; Pacesetters) oraz 4. Batalion 10. Pułku Kawalerii (4th Squadron, 10th Cavalry Regiment; BlackJack) trafią do lokalizacji w Polsce: Żagania, Świętoszowa, Skwierzyny oraz Bolesławca;
  • 1. Batalion 68. Pułku Pancernego (1st Battalion, 68th Armor Regiment) trafi do państw bałtyckich w ramach wzmocnionej Wysuniętej Obecności NATO (Enhanced Forward Presence; eFP) i będą prowadzić rotacje w celu wykonywania ćwiczeń;
  • 1. Batalion 8. Pułku Piechoty (1st Battalion, 8th Infantry Regiment) trafi do Bułgarii i Rumunii;
  • 1. Batalion 66. Pułku Pancernego (1st Battalion, 66th Armor Regiment) trafi do niemieckiego Grafenwöhr, gdzie będzie prowadzić ćwiczenia i wsparcie.
Illesheim, Bawaria, Niemcy. / Wikimedia Commons.

Illesheim, Bawaria, Niemcy. / Wikimedia Commons.

Z kolei 10. Brygada Lotnictwa Bojowego 10. Dywizji Górskiej US Army w sile ok. 1.800 żołnierzy rozpocznie przerzut swojego wyposażenia z Fort Drum (w stanie Nowy Jork) w lutym br. Na jej stanie znajdzie się ok. 10 ciężkich wielozadaniowych śmigłowców CH-47 Chinook oraz 50 średnich wielozadaniowych UH-60 Black Hawk. Dowództwo trafi do niemieckiego Illesheim, w kraju związkowym Bawaria, natomiast wysunięte jednostki zostaną rozlokowane w Rumunii, na Łotwie i w Polsce. Ponadto, w ramach kontyngentu pojawią się siły zadaniowe (task force), wydzielone dla 10. Brygady z Fort Bliss w sile ok. 400 żołnierzy i wyposażone w 24 śmigłowce szturmowe AH-64 Apache.

Ponadto, USAREUR zamierza kontynuować swoją obecność w rejonie Morza Czarnego, w tym prowadzić ćwiczenia wojskowe i dowódcze na poligonie Camp Novo Selo w Bułgarii oraz w 86. Bazie Lotniczej (Baza 86 Aeriană), leżącej w wojskowej części międzynarodowego portu lotniczego im. Mihaila Kogălniceanu w rumuńskiej Konstancy.

Służba prasowa US Army Europe ujawniła także lokalizacje przechowywania wyposażenia i amunicji, niezbędnych do działalności jednostek, które mają przybyć do Europy. Przerzut powyższych środków wsparcia rozpoczęto we wrześniu ub. r. z myślą o zapewnieniu siłom wielkości dywizji bezproblemowych dostaw do prowadzenia nominalnej działalności, w tym do ćwiczeń wojskowych. Dostawy miały na celu zmniejszenie czasu rozmieszczenia sił, zwiększenie możliwości odstraszania i zapewnienie dodatkowych możliwości siły ognia dla operacji kontyngentu. Zostały one rozlokowane w magazynach wojskowych w Eygelshoven (Holandia), Zutandaal (Belgia), Miesau und Dülmen (Niemcy) oraz trwają dyskusje na temat rozlokowania części środków w Polsce.

Jak podkreślają Amerykanie, powyższe siły i środki militarne będą odrębne od pozostałych wojsk USAREUR, które podlegają rotacji oraz będą podlegać kontroli operacyjnej NATO. Siły te będą wnosić swój wkład w możliwości odstraszania i obrony państw sojuszniczych, a USA są państwem ramowym w Polsce w ramach grupy bojowej wzmocnionej Wysuniętej Obecności NATO, a oprócz powyższych sił w kwietniu br. grupa batalionowa składająca się z żołnierzy 2. Pułku Kawalerii US Army (2nd Cavalry Regiment; 2nd Dragoons) przybędzie do Orzysza z niemieckiego Vilseck (Bawaria) wraz z elementami bojowymi z Wielkiej Brytanii i Rumunii.

Źródła:

Twitter via US Army Europe Public Affairs Office

army.mil: Media advisory: U.S. military equipment to arrive in Germany

Czytaj także:

Gen. Hodges: żołnierze US Army trafią do Polski w styczniu 2017 roku

Niemcy: Największy transport amerykańskiej amunicji do Europy od 20 lat

USA: 3. Pancerny Brygadowy Zespół Bojowy rozpoczął przerzut jednostek do Europy

Pancerny Brygadowy Zespół Bojowy i lotnictwo bojowe US Army już zimą w Europie

Gen. Ben Hodges: Odsiecz Polsce z USA w ciągu 5 dni

Szczyt NATO: jest decyzja ws. batalionów sojuszu w Polsce i krajach bałtyckich

Amerykańskie Raptory w Rumunii

Wspólne ćwiczenia wojskowe Bułgarii i USA

Komentarze

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.