/Fot. DORSZ

PKW OIR Kuwejt: 2000 godzin nalotu polskich Jastrzębi [ZDJĘCIA]

Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych (DO RSZ) poinformowało, że polscy piloci działający w ramach PKW Kuwejt w międzynarodowej operacji wojskowej o kryptonimie ?Inherent Resolve? osiągnęli łączny nalot przekraczający 2000 godzin.

Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych (DO RSZ) poinformowało, że w piątek w dniu 4 sierpnia br. podczas kolejnego lotu bojowego realizowanego w ramach PKW Kuwejt w międzynarodowej operacji wojskowej o kryptonimie ?Inherent Resolve? polscy piloci operujący na myśliwcu wielozadaniowym F-16 ?Jastrząb? przekroczyli 2000 godzin nalotu. Jubileuszowy lot trwał aż 5 godzin ? po jego zakończeniu na płycie lotniska, na którym stacjonują polskie maszyny, na pilotów czekali, dowódca PKW OIR Kuwejt ppłk pil. Łukasz Piątek wraz z oficerem operacyjnym, oficerem wychowawczym, dowódcą zespołu obsługi technicznej oraz ekipą techników. Po bezpiecznym lądowaniu pilotom złożono serdeczne gratulacje oraz tradycyjnie życzono ?tylu samo lądowań do startów?.

PKW Kuwejt?

Przypominamy, że 150 żołnierzy Wojska Polskiego i cztery wielozadaniowe myśliwce F-16C/D Block 52+ już od roku uczestniczy w międzynarodowej operacji wojskowej o kryptonimie ?Inherent Resolve?. Celem tej operacji jest walka z tzw. Państwem Islamskim (ISIS) które zajęły dużą część Iraku i Syrii, wykorzystując konflikty oraz nieudolność władz tych państw walce z terroryzmem.

Charakter operacji prowadzonych przez Siły Powietrzne jest tylko rozpoznawczy. Polskie maszyny latają nad Bliskim Wschodem wyposażone w zasobniki rozpoznania obrazowego Goodrich DB-110 ? elektrooptyczny, wielozadaniowy, system rozpoznania obrazowego dostosowany do prowadzenia obserwacji z dużej odległości, średniej lub małej wysokości lotu ? które mogą fotografować teren przy maksymalnej prędkości samolotu do 1,6 Ma oraz pułapie do 15.250 metrów. Na zdjęciu: Zasobnik DB-110 podczas testów pod polskim F-16 Jastrząb. / fot. Goodrich Corporation.

Pierwsze informacje na temat możliwego polskiego zaangażowania w prowadzoną przez Amerykanów operację (czytaj także: Polska dołączy do koalicji przeciwko ISIS) pojawiły się w lutym 2016 roku ? wówczas to szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Paweł Soloch ogłosił, że ?Jastrzębie? są gotowe do patrolowania Syrii (czytaj także: Polska gotowa do wysłania F-16 nad Syrię?). Wkrótce potem, informacje te zyskiwały potwierdzenie w późniejszych wystąpieniach szefa MSZ, Witolda Waszczykowskiego (czytaj także: Waszczykowski: Polska gotowa wysłać lotnictwo i okręty wojenne na Morze Śródziemne) oraz  MON, Antoniego Macierewicza (czytaj także: Macierewicz potwierdza: Do Syrii wyślemy F-16 i siły specjalne).

W czerwcu 2016 roku, Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Paweł Soloch ujawnił, że kontyngent czterech myśliwców F-16 Jastrząb wraz z obsługą naziemną, łącznie 150 żołnierzy, trafi do bazy lotniczej Al Jaber do Kuwejtu oraz, że wniosek o użyciu sił zbrojnych poza granicami państwa został skierowany przez premier Beatę Szydło do podpisu prezydenta Andrzeja Dudy.

PKW Kuwejt został powołany na mocy podpisanego w dniu 17 czerwca 2016 roku przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę postanowienia o użyciu dwóch Polskich Kontyngentów Wojskowych w operacji Inherent Resolve (czytaj także: Prezydent Duda podpisał wniosek o użyciu sił zbrojnych). Uroczyste pożegnanie żołnierzy wschodzących w skład I zmiany PKW Kuwejt miało miejsce w dniu 4 lipca 2016 roku na lotnisku 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim (Pożegnanie żołnierzy PKW Kuwejt [ZDJĘCIA]). Żołnierze I zmiany PKW Kuwejt wrócili do kraju w styczniu br. ? ceremonia powitania żołnierzy I zmiany została zorganizowana w 32. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku. Pożegnanie żołnierzy II zmiany miało miejsce w dniu 4 stycznia bieżącego roku.

Źródło: www.do.wp.mil.pl/

Zobacz także: 

 

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.