Dwa F-16C, należące do 169. Skrzydła Myśliwskiego w bazie McEntire lotnictwa Gwardii Narodowej stanu Południowa Karolina, przydzielone do 157. Myśliwskiej Eskadry Ekspedycyjnej. / Wikimedia Commons (US. Air Force/domena publiczna).

Dwanaście amerykańskich F-16 rozmieszczono w Korei Płd.

W południowokoreańskiej bazie lotniczej Osan (K-55) wylądowało 12 amerykańskich myśliwców F-16 Fighting Falcon ze 169. Skrzydła Myśliwskiego z bazy McEntire lotnictwa Gwardii Narodowej stanu Południowa Karolina.

Baza lotnicza Osan (K-55). / Wikimedia Commons.

Baza lotnicza Osan (K-55). / Wikimedia Commons.

W dniu 2 sierpnia br. w bazie lotniczej Osan (K-55), leżącej 64 km na południe od Seulu, wylądowało 12 amerykańskich myśliwców F-16 Fighting Falcon ze 169. Skrzydła Myśliwskiego (169th Fighter Wing; 169 FW) z bazy McEntire lotnictwa Gwardii Narodowej stanu Południowa Karolina (South Carolina Air National Guard), przydzielonych tymczasowo do 157. Myśliwskiej Eskadry Ekspedycyjnej (157th Expeditionary Fighter Squadron; 157 EFS). Wraz z maszynami, do Korei Południowej przybyło ok. 300 lotników i techników z obsługi naziemnej.

Zgodnie z oświadczeniem dowództwa 157 EFS, maszyny przybyłe do Korei Południowej są gotowe do demonstracji zaangażowania i wejścia do walki o każdej porze dnia i nocy.

Choć krok Amerykanów był zaplanowany dużo wcześniej, to jest odczytywany jako wyraz wsparcia Dowództwa Teatru Działań Pacyfik (United States Pacific Command; USPACOM) dla sojuszników w regionie w związku z napięciem po kolejnej północnokoreańskiej próbie rakietowej. W środę, 3 sierpnia br. o godz. 7:50 czasu południowokoreańskiego (GMT+9), dwie rakiety balistyczne zostały wystrzelone z północnokoreańskiej prowincji Hwanghae Południowe (Hwanghae-namdo) i ich głowice ćwiczebne upadły na obszarze wód japońskiej wyłącznej strefy ekonomicznej na Morzu Japońskim.

Kilka dni temu pojawiła się z kolei informacja, że w związku z wzrastającym zagrożeniem rakietowym ze strony reżimu Kim Dzong Una, japońskie baterie przeciwlotnicze i przeciwrakietowe MIM-104F Patriot, wyposażone w pociski PAC-3 (Patriot Advanced Capability) są poddawane procesowi modernizacji, mającego na celu zwiększenie ich zasięgu i efektywności przechwytywania rakiet balistycznych (czytaj więcej: Japonia modernizuje swoje baterie rakiet Patriot).

Północnokoreańskie próby z rakietami balistycznymi generują wzrost napięcia w regionie i ostre protesty Seulu i Tokio. Wcześniejsze próby rakietowe Korei Płn. w tym roku przedstawiają się w następujący sposób:

W związku z tym ujawniono plany rozmieszczenia systemów przeciwrakietowych THAAD (Terminal High Altitude Area Defense System) w Korei Południowej (czytaj więcej: USA rozmieści systemy THAAD w Korei Płd. oraz: Wybrano lokalizację dla baterii THAAD w Korei Płd.).

Czytaj także:

Uzbrojony B-52H nad Koreą Południową [WIDEO]

Raptory nad Koreą Płd.

Korea Płd. ostrzelała północnokoreański okręt wojenny

Kim Dzong Un: Zminiaturyzowaliśmy głowice nuklearne do rakiet balistycznych

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.