Fot. screen YouTube.

Jak działa nowy ukraiński mobilny radar metrowy MR18? [WIDEO]

Firma DIGITEC Visual Engineering opublikowała interesującą animację wideo, przedstawiającą nowy, ukraiński radar metrowy wysokiej mobilności MR18, opracowany przez Kompleks Naukowo-Produkcyjny „Iskra” i którego prototyp zaprezentowano w połowie sierpnia ub. r.

Na serwisie YouTube pojawiła się ciekawa animacja wideo, stworzona przez firmę DIGITEC Visual Engineering na zlecenie ukraińskiego Kompleksu Naukowo-Produkcyjnego „Iskra” z jego najnowszym radarem metrowym wysokiej mobilności MR18. Prototyp radaru, a w zasadzie jego nowego mobilnego wariantu MR1, został zaprezentowany w dniu 16 sierpnia ub. r. przez państwowy koncern zbrojeniowy SC UkrOboronProm, którego częścią jest Kompleks Naukowo-Produkcyjny „Iskra” (zdjęcia prototypu dostępne są TUTAJ).

MR18 jest mobilnym radarem dozoru powietrznego 3D, wyposażonym w antenę z elektronicznie sterowaną wiązką na średnich i dużych wysokościach w częstotliwości UHF i zasięgu do 400 km. Azymut obszaru nadzoru wynosi 360 stopni, a w elewacji od 0 do 45 stopni. Interwał skanowania wynosi 10 lub 20 sekund, w zależności od prędkości obrotu anteny. Czas rozłożenia anteny radaru i siłowników stabilizujących to pięć minut, natomiast trzy minuty trwa jego złożenie i przygotowanie do pozycji marszowej.

MR18 ma za zadanie wykrywać, śledzić i rozpoznawać cele w powietrzu (za pomocą systemu identyfikacji swój-obcy IFF, zainstalowanego w samolocie), w tym te o obniżonej wykrywalności (stealth) w warunkach zakłóceń naturalnych, jak i zagłuszania czynnego i biernego oraz w ich kombinacji. Informuje on operatorów o wysokości i odległości wykrytego celu oraz przekazuje uzyskane informacje na szczebel dowodzenia regionalnym i krajowym systemem obrony powietrznej.

Według Ukraińców, ich radar posiada zalety w porównaniu z konstrukcjami zagranicznymi, np. krótszy czas rozłożenia anteny zpozycji marszowej, podczas gdy w rosyjskim 1Ł119 Niebo-SWU (55Zh5) trwa to do 30 minut. Podwozie KrAZ, w jednej z dostępnych konfiguracji, może także udźwignąć wszystkie elementy systemu radarowego, podczas gdy rosyjski odpowiednik potrzebuje aż trzech pojazdów. Ponadto, ukraiński radar umożliwia dokonanie oceny wysokości docelowej lokalizacji celu, czego nie potrafi rosyjski radar Wostok-E.

Kompleks Naukowo-Produkcyjny „Iskra” to czołowy, ukraiński producent systemów radarowych, który w 2016 roku podwoił swoje zyski netto w porównaniu z rokiem poprzednim i wyniosły one 152 mln UAH (5,6 mln USD). Firma zatrudnia 3.332 osoby (stan na 1 lutego br.).

Źródła:

defence-blog.com: Ukraine unveils concept of MR18 high-mobility surveillance metric wave radar

iskra.zp.ua: MR18 – HIGH-MOBILITY METRIC WAVE RADAR

Czytaj także:

Ukraina zbuduje nowy samolot myśliwski?

Kolejne Dozory-B dla ukraińskiej armii

Ukraińcy będą produkować amerykańskie karabiny automatyczne M16/M4

Wij ? nowy moduł bojowy dla ukraińskich transporterów Dozor-B 4×4 [WIDEO]

Fantom ? ukraiński bezzałogowy wielozadaniowy pojazd taktyczny [WIDEO]

Program rakietowy Ukrainy nabiera rozpędu? [WIDEO]

Trwają testy ukraińskiego transportera opancerzonego Varta-2 4×4 [WIDEO]

Hort ? koncepcja transportera opancerzonego przyszłości

Triton 4×4 ? nowy pojazd dla ukraińskiej straży granicznej

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.