Fot. screen YouTube.

Fantom ? ukraiński bezzałogowy wielozadaniowy pojazd taktyczny [WIDEO]

SE SpecTechnoEksport, będący częścią państwowego koncernu SC UkrOboronProm zaprezentował bezzałogowy wielozadaniowy pojazd taktyczny o nazwie Fantom.

SE SpecTechnoEksport, będący częścią państwowego koncernu SC UkrOboronProm zaprezentował bezzałogowy wielozadaniowy pojazd taktyczny (unmanned ground vehicle; UGV) o nazwie Fantom. Jak podkreśla producent, pojazd jest jednym z najbardziej zaawansowanych projektów prowadzonych przez firmę i pierwszym krokiem w projektowaniu systemów, które zastąpią tradycyjne uzbrojenie.

Fantom 6×6 jest zdalnie sterowaną miniaturową wielozadaniową platformą, wyposażoną w systemy obserwacji dzienno-nocnej, dzięki której jest możliwe prowadzenie ognia na dystansie 1 km w nocy i 2 km w dzień w każdych warunkach atmosferycznych. Pojazd może być sterowany przewodowo kablem światłowodowym (do 5 km) albo drogą radiową przez zabezpieczoną częstotliwość (do 20 km). Ponadto, jeśli użytkownik wyraz zapotrzebowanie, możliwe jest wyposażenie Fantoma w precyzyjne uzbrojenie przeciwpancerne (ppk). Podstawowe uzbrojenie stanowi jednak uniwersalny karabin maszynowy kal. 12,7 mm umieszczony na stabilizowanej wieży.

Napęd stanowi hybrydowy silnik o mocy 30 kW, którego moc jest przenoszona na niezależne zawieszenie, a prędkość maksymalna wynosi 38 km/h. Sterowanie Fantomem odbywa się z uniwersalnego lekkiego transportera opancerzonego Dozor-B 4×4, na którym jest zainstalowana antena, a sam panel kontrolny bezzałogowca jest przenośny. Masa Fantoma wynosi tylko 650 kg, natomiast masa użyteczna aż 350 kg. Pojazd w czasie działania może zostać zintegrowany z bezzałogowym aparatem latającym (UAV) w celu wzajemnej wymiany informacji.

Pojazd został zaprojektowany do misji rozpoznawczych, jako wóz wsparcia ogniowego piechoty i sił specjalnych, mini-ambulans i wóz ewakuacji medycznej, mobilne źródło energii elektrycznej czy transporter amunicji.

Dyrektor generalny SpecTechnoEksport, Pawło Barbuł powiedział, że:

Możliwości Fantoma naprawdę trudno przecenić. Pozwalają mu one wziąć na siebie ogromny zakres zadań. Taka technika może dostarczać amunicję i ładunki przez strefy, które znajdują się pod groźbą ostrzału przeciwnika lub przez obszary, które mogą być zaminowane, a także pozwala szybko i bezpiecznie ewakuować rannych z pola walki.

Źródło: spetstechnoexport.com: The „SpetsTechnoExport” presented its tactical unmanned multipurpose vehicle „Fantom”

Czytaj także:

Testy Turkar Buffalo i CCVTECH na Ukrainie [ZDJĘCIA+WIDEO]

Program rakietowy Ukrainy nabiera rozpędu? [WIDEO]

Niemieckie silniki dla ukraińskich transporterów BTR-4 8×8

Trwają testy ukraińskiego transportera opancerzonego Varta-2 4×4 [WIDEO]

Hort ? koncepcja transportera opancerzonego przyszłości

Triton 4×4 ? nowy pojazd dla ukraińskiej straży granicznej

Więcej o bezzałogowych pojazdach taktycznych podobnej klasy:

Platform-M UGV ? nowa zabawka rosyjskich sił specjalnych [WIDEO]

Nowy rosyjski robot do ochrony baz atomowych? [WIDEO]

Testy poligonowe nowego rosyjskiego bezzałogowca Uran-9 [WIDEO]

Uran-9 ? nowy rosyjski pojazd bezzałogowy

Unicum AI: Rosjanie stworzyli sztuczną inteligencję? [WIDEO]

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.