Fot. ppor. Robert Suchy/CO MON.

Macierewicz: Dowództwo batalionów NATO w Elblągu

W czwartek, 27 października br. zakończyła się dwudniowa sesja ministrów obrony państw NATO, w której brał udział Antoni Macierewicz. Szef polskiego MON ogłosił, że w Elblągu powstanie dowództwo batalionów NATO, rozmieszczonych na wschodniej flance Sojuszu.

W dniach 26-27 października br. w Kwaterze Głównej NATO w Brukseli odbyło się spotkanie ministrów obrony państw członkowskich Sojuszu. Ministrowie 28 państw omówili najważniejsze zagadnienia, które były podjęte na Szczycie NATO w Warszawie w dniach 8-9 lipca br. Sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg ocenił, że realizacja tych decyzji przebiega zgodnie z planem, a ustalone wzmocnienie wschodniej flanki rozpocznie się na początku 2017 roku:

Żołnierze z Wielkiej Brytanii i Rumunii dołączą do dowodzonego przez USA wielonarodowego batalionu NATO, który zostanie rozmieszczony od przyszłego roku w Polsce. ? powiedział Stoltenberg.

Sekretarz generalny NATO ogłosił również, że na Łotwie Kanadyjczyków mają wesprzeć wojska z Albanii, Włoch, Polski i Słowenii. Na Litwie batalion dowodzony przez Niemców uzupełnią Belgowie, Chorwaci, Francuzi, Luksemburczycy, Holendrzy i Norwegowie. Natomiast w skład brytyjskiego batalionu w Estonii wejdą żołnierze z Danii i Francji.

Po zakończeniu spotkania, szef polskiego MON powiedział dziennikarzom:

Dowództwo dywizji w Elblągu* będzie koordynowało bataliony, które NATO wyśle w 2017 r. do państw bałtyckich. Do Polski taki batalion trafi w kwietniu, z kolei w styczniu rozpocznie się rozmieszczanie w naszym kraju brygady z USA. Temu dowództwu została przypisana rola koordynatora wszystkich czterech bojowych grup batalionowych, które będą działały w związku bezpośrednim z brygadami estońskimi, łotewskimi i litewskimi, ale koordynacja będzie należała do dowództwa sytuowanego w Elblągu.

*w Elblągu znajduje się dowództwo 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej im. Króla Kazimierza Jagiellończyka (16. DZ) ? przyp. red.

Fot. ppor. Robert Suchy/CO MON.

Fot. ppor. Robert Suchy/CO MON.

Czwartkowa sesja spotkania ministrów dotyczyła także współpracy NATO-UE (czytaj więcej: NATO wesprze operację Unii Europejskiej na Morzu Śródziemnym). Szef MON powiedział, że zgadza się z tymi, którzy twierdzą, że nie jest możliwe byśmy rywalizowali sami ze sobą:

Ja z kolei podkreślałem wagę działania na rzecz stabilizacji i wsparcia bezpieczeństwa takich krajów jak Ukraina, Mołdawia, a zwłaszcza Gruzja. ? dodał Macierewicz.

Na marginesie sesji plenarnych, odbyło się spotkanie ministra Antoniego Macierewicza z ministrami obrony Niemiec Ursulą von der Leyen, Litwy Juozasem Olekasem, Słowacji Peterem Gajdošem, Szwecji Peterem Hultqvistem czy Kanady Harjitem Sajjanem (w ramach wielostronnego spotkania dotyczącego kanadyjskiej grupy bojowej na Łotwie). Później, szef MON i jego duński odpowiednik Peter Christensen, podpisali porozumienie w sprawie współpracy wielonarodowej w zakresie amunicji lotniczej precyzyjnego rażenia (PGM). Polska tym samym oficjalnie dołączyła jako dziewiąty kraj do projektu ?Mądra Obrona? (Smart Defence), który dotyczy zaopatrywania uczestników w pociski precyzyjnego rażenia powietrze?ziemia (Precision-Guided Munitions; PGM):

To jest szczególnie ważne wobec obecnych zagrożeń i działań na wschodniej, i południowej flance NATO. ? powiedział po podpisaniu dokumentu Minister Macierewicz.

Fot. ppor. Robert Suchy/CO MON.

Fot. ppor. Robert Suchy/CO MON.

Źródło: mon.gov.pl: Spotkanie ministrów obrony państw NATO

Czytaj także:

GW: Dowództwo amerykańskiej brygady w Choszcznie

Szczyt NATO: Operacja ?Sea Guardian? na Morzu Śródziemnym i AWACS przeciw ISIS w Syrii i Iraku

Szczyt NATO: Wstępna gotowość bojowa tarczy antyrakietowej Sojuszu

Szczyt NATO: Dowództwo amerykańskiej brygady pancernej w Polsce

Szczyt NATO: Jest decyzja ws. batalionów Sojuszu w Polsce i krajach bałtyckich

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.