F-22A Raptor. / Źródło: USAF/Airman 1st Class Sergio A. Gamboa.

Nie będzie wznowienia produkcji F-22A Raptor

Gen. por. James M. Holmes odpowiedzialny w Siłach Powietrznych USA za plany strategiczne i programy powiedział, że USAF nie są już zainteresowane wznowieniem produkcji seryjnej myśliwców wielozadaniowych 5. generacji F-22A Raptor, z powodu nieopłacalności, tylko przejściem do prac nad następną generacją.

W dniu 8 marca br. podczas wysłuchania przed Komisją Sił Zbrojnych Senatu Stanów Zjednoczonych (Senate Armed Services Committee; SASC), gen. por. James M. Holmes odpowiedzialny za plany strategiczne i programy powiedział, że USAF nie są już zainteresowane wznowieniem produkcji seryjnej myśliwców F-22A Raptor, z powodu nieopłacalności, tylko przejściem do prac nad następną generacją w ramach programu F-X:

Dlatego, że chcemy zrobić to szybciej [wdrożyć myśliwiec 6. generacji ? przyp. red.] bez powtarzania kolejnego 20-letniego programu rozwojowego przez cały szereg powodów, spróbujemy pójść z technologią, która już teraz jest na najwyższym poziomie z możliwościami produkcyjnymi. Myślę, że to całkiem realne, ponieważ mamy wymagania, które mogą być oferowane na modyfikacjach istniejącej technologii lub platformy, takiej jak F-22 i F-35.

Ostatnio, źródła w branży lotniczej wyraziły zainteresowanie wznowieniem produkcji seryjnej F-22A Raptor (czytaj więcej: F-22 Raptor ? relikt przeszłości czy realna szansa na uzupełnienie F-35 Lightning II), lecz zostały one odrzucone przez dowództwo USAF pod koniec stycznia br. Wysłuchanie gen. por. Holmesa, który jest odpowiedzialny w Siłach Powietrznych za plany strategiczne i programy (Deputy Chief of Staff for Strategic Plans and Requirements) kończy wszelkie dyskusje na ten temat.

Ostatni, 187. egzemplarz F-22A został wyprodukowany w grudniu 2011 roku, ale Lockheed Martin zachował wyposażenie i narzędzia konieczne do ich produkcji, a także filmy instruktażowe dla personelu technicznego. Powodem była konieczność zachowania możliwości wyprodukowania części zamiennych dla maszyn, ale także możliwa zmiana decyzji polityków i generalicji do wznowienia produkcji seryjnej.

Czytaj także:

Myśliwiec pokładowy F/A-XX już w 2035 roku?

Wizja myśliwca 6. generacji wg Northrop Grumman [WIDEO]

Rogozin: Rosja pracuje nad myśliwcem 6. generacji

Raptory nad Koreą Płd.

Amerykańskie F-22A i F-16 w Japonii

Raptory w Polsce

Raptory już w Europie

Komentarze

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.