fot. flickr.

Powstaje nowa rosyjska baza wojskowa w Syrii

Jak poinformował serwis DEBKAfile, wojska inżynieryjne Wojsk Lądowych Federacji Rosyjskiej rozpoczęły budowę nowej bazy wojskowej w południowo-zachodniej części Syrii, w muhafazie Damaszek, na wschód od stolicy kraju. Jak dotąd stała rosyjska obecność wojskowa ograniczała się jedynie do północno-zachodnich wybrzeży Syrii, lecz teraz Kreml przesuwa swoje siły bardziej na wschód.

W piątek, 23 czerwca br. anglojęzyczny serwis DEBKAfile wojska inżynieryjne Wojsk Lądowych Federacji Rosyjskiej rozpoczęły budowę nowej bazy wojskowej w południowo-zachodniej części Syrii, w muhafazie Damaszek, 50 km na wschód od stolicy kraju. Obiekt będzie zlokalizowany w małej wsi o nazwie Khirbet Ras Al-Wa?r, leżącej w dystrykcie Bir al-Qasab. Warto zauważyć, że będzie to przesunięcie obecności wojskowej Kremla na wschód od Palmyry, gdyż jak dotąd rosyjscy żołnierze na stałe stacjonowali w bazie marynarki wojennej Tartus (w muhafazie o tej samej nazwie) i sił powietrznych Hmejmim (Latakia). Wcześniej jednak, pa początku ub. r. media tureckie informowały, że Rosjanie mają stacjonować także w bazie sił powietrznych Al-Kamiszli na północy Syrii (czytaj więcej: Syria: Amerykańska i rosyjska baza wojskowa w odległości 50 km od siebie).

Jak zauważa DEBKAfile, będzie to także pierwsza budowana zupełnie od zera instalacja wojskowa od czasu rozpoczęcia interwencji zbrojnej Rosji w Syrii we wrześniu 2015 roku (czytaj także: Rosyjska interwencja wojskowa w Syrii?). Źródła serwisu twierdzą, że ruch ten zapewni Rosji kontrolę nad zmiennym frontem południowo-wschodnim i jego granicami, gdzie o wpływy walczą partyzanci wspierani przez Stany Zjednoczone oraz Iran. Oprócz tego siły rosyjskie znajdą się w odległości jedynie 85 km od centralnej części Wzgórz Golan i 110 km od pozycji, gdzie stacjonują żołnierze Sił Obronnych Izraela.

Baza znajdzie się również w odległości 96 km na północ od granicy syryjsko-jordańskiej oraz 185 km na zachód od At Tanf, gdzie stacjonują amerykańskie i brytyjskie siły specjalne, a gdzie doszło w ostatnim czasie do kilku incydentów i rozmieszczono lekkie wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe HIMARS (czytaj więcej: Syria: Amerykanie zestrzelili kolejnego syryjskiego drona, Syria: Amerykański F-15E zestrzelił drona produkcji irańskiej oraz: Amerykańskie zestawy rakietowe HIMARS w południowej Syrii).

Źródła serwisu twierdzą, że budowa nowej bazy wojskowej rozpoczęła się wraz ze wznowieniem w tym tygodniu rozmów amerykańsko-rosyjskich w stolicy Jordanii, Ammanie. Są one kierowane przez specjalnego wysłannika USA w Syrii, Michaela Ratneya, oraz jego rosyjskiego odpowiednika, Aleksandra Ławrientiewa.

Jeśli chodzi o charakter nowej instalacji wojskowej, to można przypuszczać, że będzie silnie nasycona środkami obrony powietrznej, w celu zapewnienia ochrony dla syryjskiej stolicy. Jej strategiczna lokalizacja zapewni także skuteczną projekcję siły na kierunkach południowym i wschodnim.

Muhafaza Damaszek (na bordowo) i lokalizacja nowej, rosyjskiej bazy wojskowej. / Opracowanie własne na podst. Wikimedia Commons.

Źródło:

debka.com: First Russian base for SE Syria – near US garrison

Czytaj także:

Rosjanie znów atakują rakietami Kalibr pozycje ISIS w Syrii [WIDEO]

CKW Rosji nieopatrznie ujawniła liczbę rosyjskich żołnierzy w Syrii?

Syria: Amerykanie zestrzelili syryjski myśliwiec

Syria: Iran przeprowadził atak rakietowy na pozycje ISIS [WIDEO]

USA zbombardowały pozycje wojsk Baszszara al-Asada w Dajr az-Zaur

Rosjanie zbombardowali amerykańsko-brytyjską placówkę w Syrii?

Komentarze

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.