Fot. screen YouTube.

Rosjanie znów atakują rakietami Kalibr pozycje ISIS w Syrii [WIDEO]

Jak poinformowała agencja TASS, w dniu 23 czerwca br. trzy rosyjskie okręty wojenne zaatakowały za pomocą rakiet manewrujących z rodziny Kalibr (Klub-N) m.in. duże magazyny broni i amunicji w rejonie miejscowości Akerbat, w syryjskiej muhafazie Hama, należące do terrorystów tzw. Państwa Islamskiego (ISIS).

Muhafaza Hama, Syria. / Wikimedia Commons.

Jak poinformowała agencja TASS, w piątek, 23 czerwca br. trzy rosyjskie okręty wojenne (dwa nawodne i jeden podwodny) zaatakowały za pomocą rakiet manewrujących z rodziny Kalibr (Klub-N) m.in. duże magazyny broni i amunicji w rejonie miejscowości Akerbat, w syryjskiej muhafazie Hama, należące do terrorystów tzw. Państwa Islamskiego (ISIS). Rosyjskie MO zapewniło, że o planowanym ataku rakietowym zostały za w czasu poinformowane dowództwa sił zbrojnych Turcji oraz Izraela.

Zgodnie z komunikatem rosyjskiego resortu obrony, przekazanym agencji TASS, ze wschodnich rejonów Morza Śródziemnego dwie fregaty rakietowe projektu 11356?/? (w kodzie NATO: Krivak IV): RFS Admirał Essen (751) i RFS Admirał Grigorowicz (494) oraz konwencjonalny okręt podwodny RFS Krasnodar (B-265), projektu 636.3 Warszawianka (w kodzie NATO: Improved Kilo) wystrzeliły łącznie sześć rakiet manewrujących. W wyniku ataku rakietowego zniszczone zostały punkty dowodzenia i kontroli oraz duże magazyny broni i amunicji, należące do terrorystów z ISIS.

Ministerstwo podkreśliło, że okręt podwodny przeprowadził atak w czasie zanurzenia, a wkrótce po nim nastąpił nalot samolotów bojowych, stacjonujących w bazie lotniczej Hmejmim. Komunikat głosi również, że terroryści wykorzystując trudny okres walk, rozpoczęli ciągłą rozbudowę posterunków kontrolnych na wielu drogach w muhafazie Hama, które są regularnie dozbrajane, co zapewnia im całodobową kontrolę z wykorzystaniem środków rozpoznania (dronów) na trasach wylotowych. MO FR poinformowało także o próbach opuszczenia przez terrorystów stolicy Ar-Rakki ?południowym korytarzem? celem ewakuacji do Palmyry.

Fregaty rakietowe RFS Admirał Essen (751) i RFS Admirał Grigorowicz (494), które mają 124,8 metra długości, 15,2 metra szerokości, 4,2 metra zanurzenia oraz pełną wyporność 4.035 ton, są wyposażone m.in. w uniwersalną wyrzutnię rakietową pionowego startu 3S14 UKSK dla 8 przeciw-okrętowych rakiet P-800 Oniks oraz rakiet 3M14T z rodziny Kalibr (Klub-N). Z kolei okręt podwodny RFS Krasnodar (B-265), który ma 74 metry długości, 9,9 metra szerokości i wypiera 2.350 ton wody, uzbrojony jest w rakiety manewrujące Kalibr-PŁ, oznaczone także jako 3M-54 (w kodzie DIA/NATO: SS-N-27A Sizzler). Poprzedni atak rakietowy sił rosyjskich na pozycje ISIS miał miejsce w dniu 31 maja br. z udziałem Admirała Essena oraz Krasnodara (czytaj więcej: Syria: Rosyjski atak rakietowy w rejonie Palmyry [WIDEO]).

WIDEO:

Źródło:

tass.com: Russian warships fire Kalibr cruise missiles, destroy IS arms depots in Syria

Czytaj także:

Syria: Amerykanie zestrzelili kolejnego syryjskiego drona

Syria: Iran przeprowadził atak rakietowy na pozycje ISIS [WIDEO]

Syria: Amerykanie zestrzelili syryjski myśliwiec

Syria: Amerykański F-15E zestrzelił drona produkcji irańskiej

US Navy przeprowadziła atak rakietowy na Syrię [WIDEO]

Syria: Zmasowany atak rakietowy i lotniczy sił rosyjskich [WIDEO]

Fregata rakietowa ?Admirał Grigorowicz? w służbie

Rosja znów uderza w ISIS rakietami

Rosyjski okręt podwodny uderzył rakietami w ISIS [WIDEO]

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.