USS Harry S. Truman (CVN 75) i USS Dwight D. Eisenhower (CVN 69) w towarzystwie brytyjskiego lotniskowca HMS Illustrious (R 06) podczas ćwiczeń Bold Step w 2007 roku. /Fot. U.S. Navy/Mass Communication Specialist 2nd Class Jay C. Pugh

Kolejny amerykański lotniskowiec na Morzu Śródziemnym

W poniedziałek, w dniu 13 czerwca br. amerykański lotniskowiec typu Nimitz, USS Dwight D. Eisenhower (CVN-69) w towarzystwie innych okrętów wszedł na wody Morza Śródziemnego ? okręty kierują się do rejonu odpowiedzialności 5. Floty.

W najbliższych dniach jednostki te wezmą udział w ćwiczeniach PASSEX z marynarką wojenną Włoch. Po wykonaniu tego zadania lotniskowiec atomowy USS Dwight D. Eisenhower (CVN-69) wraz z towarzyszącymi mu okrętami grupy uderzeniowej: krążownikami rakietowymi typu Ticonderoga ? USS Monterey (CG 61) i USS San Jacinto (CG 56) – i niszczycielami rakietowymi typu Arleigh Burke ? USS Roosevelt (DDG 80), USS Stout (DDG 55), USS Mason (DDG 87) i USS Nitze (DDG 94) – przejdą przez Kanał Sueski, gdzie znajdą się w rejonie odpowiedzialności amerykańskiej 5. Floty i rozpoczną realizację głównego zadania, jakim jest uczestnictwo w walce z Państwem Islamskim (ISIS) w Syrii i Iraku.

Strefy odpowiedzialności flot US Navy (2007) (Wikimedia Commons)

Strefy odpowiedzialności flot US Navy (2007) (Wikimedia Commons)

Przez swoją obecność, lotniskowiec USS Dwight D. Eisenhower (CVN-69) odciąży znajdujący się w tamtym rejonie inny amerykański lotniskowiec typu Nimitz ? USS Harry S. Truman (CVN-75), który powróci do Stanów Zjednoczonych po rozszerzonej o osiem miesięcy turze bojowej w Zatoce Perskiej. Komponent lotniczy Trumana, od 3 czerwca br. prowadzą naloty na pozycje ISIS z rejonu Morza Śródziemnego.

Jak podaje US Navy, rozmieszczenie lotniskowa Eisenhower jest częścią zaplanowanej rotacji sił amerykańskich związanej z bezpieczeństwem morskim na całym świecie. Według przedstawicieli amerykańskiej marynarki wojennej, obecność aż dwóch tzw. lotniskowcowych grup uderzeniowych na Morzy Śródziemnym jest znakiem amerykańskiego zaangażowania w bezpieczeństwo oraz stanowi wiadomość o wsparciu sojuszników i krajów partnerskich w Europie.  Pojawiają się także głosy stwierdzające, że amerykańskie działania mają za zadanie przeciwdziałanie rosyjskiej obecności w rejonie Morza Śródziemnego ? przedstawiciele US Navy twierdzą, że w tym rejonie operują rosyjskie okręty wojenne i okręty podwodne, oraz że władze w Moskwie planują swoje własne ćwiczenia.

Zobacz także:

 

 

 

Komentarze

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.