Dassault Mirage 2000-9D, należący do Sił Powietrznych Zjednoczonych Emiratów Arabskich. / Wikimedia Commons.

Zaginął myśliwiec Zjednoczonych Emiratów Arabskich

Myśliwiec Dassault Mirage 2000-9D, należący do Zjednoczonych Emiratów Arabskich zaginął podczas wykonywania misji nad terytorium Jemenu. 

Myśliwiec Mirage 2000-9D, biorący udział w misjach bojowych przeciw rebeliantom Huti w Jemenie zaginął. Najwyższy dowódca sił zbrojnych Zjednoczonych Emiratów Arabskich stwierdził w wydanym w poniedziałek komunikacie prasowym, że zaginął myśliwiec biorący udział w działaniach arabskiej koalicji w Jemenie. To pierwszy znany przypadek zaginięcia samolotu wojskowego ZEA od początku rozpoczęcia kampanii w marcu 2015 roku.

W grudniu 2015 roku w Arabii Saudyjskiej z powodu ?usterki technicznej? rozbił się myśliwiec F-16 Fighting Falcon należących do Królewskich Sił Powietrznych Bahrajnu. Była to druga katastrofa myśliwca sił koalicji po tym, jak w maju rozbił się należący do Maroka samolot wojskowy. Wówczas też mówiono o tym jakoby, miało to miejsce z powodu ?usterki technicznej? lub ?błędu człowieka?, zaprzeczano pogłoskom o zestrzeleniu maszyny przez rebeliantów Huti.

Arabia Saudyjska i Zjednoczone Emiraty Arabskie odgrywają kluczową rolę w działaniach koalicji, w związku z czym ponoszą najcięższe straty wśród wszystkich państw koalicji.

AKTUALIZACJA:

Według oficjalnego komunikatu władz ZEA, Dassault Mirage 2000-9D rozbił się. Do zdarzenia doszło wskutek awarii technicznej, w wyniku której zginęło dwóch członków załogi samolotu.

Zobacz także:

Komentarze

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.