Samobieżna armatohaubica AHS KRAB kalibru 155 mm. /Fot. Kadz z filmu DGRSZ | YT

ADEX 2017: Transfer technologii podwozi AHS Krab z Korei Płd. do Polski

W dniu 18 października br. podczas międzynarodowych targów zbrojeniowych ADEX 2017, odbyła się uroczysta inauguracja procesu transferu technologii pomiędzy koreańskim Hanwha Land Systems, a wchodzącą w skład Grupy PGZ S.A. spółką Huta Stalowa Wola (HSW) S.A. Dzięki zainicjowanemu procesowi, polska spółka zyska możliwość samodzielnej budowy podwozi gąsienicowych dla potrzeb programu ?Regina? (155 mm samobieżnych armatohaubic Krab) oraz innych, przyszłościowych projektów.

W środę, 18 października br. podczas międzynarodowych targów zbrojeniowych Seoul International Aerospace & Defense Exhibition (ADEX) 2017, południowokoreańska firma Hanwha Land Systems podpisała porozumienie z HSW S.A. ws. rozpoczęcia transferu technologii podwozi gąsienicowych pochodzących z 155 mm samobieżnych armatohaubic K9 Thunder, które zostały zakupione z przeznaczeniem dla 155 mm samobieżnych armatohaubic Krab.

Uroczyste rozpoczęcie procesu transferu technologii było jednym z głównych wydarzeń drugiego dnia targów w Seulu. Son Jae-Il, prezes wchodzącej w skład koncernu Hanwha spółki Hanwha Land Systems, złożył swój podpis pod dokumentem potwierdzającym zobowiązania obydwu stron do realizacji założeń umowy na dostawy podwozi i komponentów oraz transferu technologii na potrzeby strony polskiej.

Fot. PGZ S.A.

HSW S.A. reprezentowali prezes zarządu, Bernard Cichocki oraz członek zarządu i dyrektor rozwoju, Bartłomiej Zając. Oprócz tego w uroczystości brali udział prezes zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A., Błażej Wojnicz oraz sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej, Bartosz Kownacki, który powiedział:

Dzisiejsza uroczystość jest bardzo ważnym wydarzeniem dla całej Grupy. Odzyskujemy kompetencje, które na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat nasz przemysł niestety zatracił. Transfer technologii budowy nowoczesnych podwozi gąsienicowych to kamień milowy, jeżeli chodzi o odbudowywanie potencjału budowy przez polski przemysł obronny nowoczesnych platform lądowych. Współpraca, którą nawiązaliśmy z koreańskim przemysłem obronnym, jest kolejnym krokiem zwiększającym naszą autonomię na kluczowych dla bezpieczeństwa Polski polach.

Przypomnijmy, że HSW S.A. zawarła kontrakt o wartości 1,03 mld PLN z koreańskim przedsiębiorstwem Samsung Techwin (obecnie Hanwha Land Systems) w grudniu 2014 roku w celu realizacji programu ?Regina? (czytaj więcej: Polska zakupi w Korei 120 podwozi do samobieżnej armatohaubicy Krab). Z kolei w połowie grudnia ub. r. Inspektorat Uzbrojenia MON zamówił cztery dywizjonowe moduły ogniowe ?Regina? o wartości 4,5 miliarda PLN, co jest największym kontraktem w historii polskiego przemysłu obronnego (czytaj więcej: Dostawa dywizjonowych modułów ogniowych ?Regina? dla Wojska Polskiego).

Fot. PGZ S.A.

Prezes zarządu PGZ S.A., Błażej Wojnicz, powiedział:

Zakup licencji i wiążący się z nim transfer technologii to procesy bardzo skomplikowane, tak pod względem technicznym, jak i biznesowo-handlowym. Pomyślna finalizacja tych wysiłków pozwoli jednak skokowo podnieść jakości oferty PGZ oraz znacząco wpłynie na nasze możliwości samodzielnego rozwijania najnowocześniejszych dostępnych na rynku technologii pojazdów gąsienicowych.

Do chwili obecnej Hanhwa Land Systems dostarczyła już do Polski 24 podwozia, które pozwoliły na skompletowanie i dostawę pierwszego dywizjonowego modułu ogniowego ?Regina? dla polskich Sił Zbrojnych pod koniec sierpnia br. Pierwsze z nich trafiły rozpoczęły podróż do Polski w dniu 20 czerwca ub. r. (czytaj więcej: Pierwsza dostawa podwozi dla AHS Krab). Kolejne 12 sztuk podwozi wyprodukowanych w Changwon obecnie czeka na wysyłkę do Polski, gdzie zostaną skompletowane przez załogę HSW S.A. Pozostałe 84 podwozia będą już w całości montowane w kraju w ramach transferu technologii przejętego z Korei.

Prezes zarządu HSW S.A., Bernard Cichocki, dodał:

Dzięki ?know-how?, które uzyskamy w ramach współpracy z Hanwha Land Systems będziemy w stanie nie tylko szybko i skutecznie realizować zamówienia dla polskich Sił Zbrojnych, ale też sprawniej rozwijać projekty nowych platform lądowych na ciężkim podwoziu gąsienicowym, takich jak bojowe wozy piechoty, samobieżne systemy przeciwlotnicze, wozy wsparcia ogniowego czy pojazdy zabezpieczenia technicznego. Realizacja tego programu i jego pochodnych pozwoli na dalszą rozbudowę HSW oraz utrzymać miejsca pracy a w przyszłości może przełoży się na potrzebę zwiększenia zatrudnienia.

Fot. PGZ S.A.

Zgodnie z obowiązującymi zapisami umowy pomiędzy HSW S.A. a Hanwha Land Systems, pierwszym etapem wdrożenia technologii będzie wykonanie w Polsce korpusów spawanych i elementów układu jezdnego na potrzeby drugiego dywizjonowego modułu ogniowego ?Regina? w ramach obecnie realizowanej umowy, który ma zostać dostarczony w połowie 2019 roku. Daty dostaw kolejnych modułów ogniowych uzależnione są od postępu trwających obecnie na terenie zakładu prac inwestycyjnych związanych z rozbudową i unowocześnieniem infrastruktury produkcyjnej. W celu pełnego wchłonięcia i wdrożenia technologii z Hanwha Land Systems HSW S.A. powiększa hale produkcyjne i buduje zrobotyzowaną spawalnię. W ramach umowy z koreańskim partnerem spółka ma prawo do wykorzystania pozyskanej technologii do opracowywania i produkcji nowych, własnych modyfikacji oraz rozwiązań.

Źródło:

pgzsa.pl: Huta Stalowa Wola S.A. inauguruje proces transferu technologii z Hanwha Land Systems

Czytaj także:

Inspektorat Uzbrojenia kupi precyzyjną amunicję artyleryjską?

Minister Macierewicz odebrał 9 armatohaubic Krab dla Wojska Polskiego

Wojsko Polskie kupiło Samobieżne Moździerze RAK i armatohaubice Krab

Krab i HSW kontratakują w walce o duński rynek

Armatohaubica Krab w nowej odsłonie

Krab. Wprowadzenie i opis techniczny cz. I

Kręta droga do Kraba. Moduł Regina. Cz. II

Czeskie MON zainteresowane Samobieżnymi Moździerzami RAK

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.