Libijski myśliwiec MiG-23ML. / Źródło: isis.liveuamap.com

Islamiści zestrzelili libijski myśliwiec MiG-23ML [ZDJĘCIA]

W dniu 8 lutego br. milicja libijskiej organizacji Ansar asz-Szari?a zestrzelili rządowy myśliwiec MiG-23ML, który brał udział w nalotach przeciwko dżihadystom.

Libijska Narodowa Armia Wyzwoleńcza (LNA) wraz z Wolnymi Libijskimi Siłami Powietrznymi prowadzą działania przeciwko dżihadystom na wschodzie kraju, w rejonie miasta Derna (Cyrenajka). W poniedziałek, 8 lutego br. poinformowano o katastrofie myśliwca MiG-23ML.

Początkowo rzecznik LNA, Abdul Kareem Sabra powiedział, że MiG-23ML o numerze bocznym 6132 uległ katastrofie z powodu usterki technicznej, dodając, że pilot zdołał się katapultować i ewakuować z obszaru działań zbrojnych. Maszyna była świeżo po remoncie i powróciła do służby w dniu 1 lutego br.

Jednakże później do zestrzelenia maszyny przyznała się milicja libijskiej organizacji terrorystycznej Ansar asz-Szari?a (Zwolennicy Prawa Koranicznego), która prowadzi nielegalną działalność w kilku państwach Afryki Północnej od czasu przetoczenia się przez ten region tzw. Arabskiej Wiosny.

fot. Twitter @oryxspioenkop

fot. Twitter @oryxspioenkop

fot. Twitter @oryxspioenkop

fot. Twitter @oryxspioenkop

Mikojan MiG-23 (w kodzie NATO: Flogger) jest jednosilnikowym myśliwcem o zmiennej geometrii skrzydeł produkcji sowieckiej. Wersja MiG-23ML posiada poprawione własności pilotażowe dzięki zmniejszeniu masy samolotu o 1.250 kg (L od Liogkij, czyli Lekki), z nowym silnikiem R-35-300 o nieco większym ciągu (127 kN z dopalaniem) oraz ze zmodyfikowanym wyposażeniem elektronicznym.

Czytaj także:

Amerykanie wylądowali w Libii

USA i Francja uderzą w ISIS w Libii?

Niemcy wyszkolą libijskie wojsko?

Zamach terrorystyczny w Libii

Francuskie rozpoznanie nad Libią

Libia prosi o pomoc w walce z ISIS

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.