W czwartek, w dniu 23 czerwca 2016 roku, Ministerstwo Obrony Narodowej skierowało do litewskiego sejmu nowelizację uchwały w sprawie wdrażania litewskich jednostek wojskowych do międzynarodowego personelu operacyjnego.
W czwartek, w dniu 23 czerwca 2016 roku, Ministerstwo Obrony Narodowej skierowało do litewskiego sejmu nowelizację uchwały w sprawie wdrażania litewskich jednostek wojskowych do międzynarodowego personelu operacyjnego – uchwała zakłada wdrożenie 30 litewskich żołnierzy instruktorów do sił międzynarodowej koalicji działającej w ramach operacji Inherent Resolve, oraz 20 żołnierzy do prowadzonej przez Unię Europejską w południowej środkowej części Morza Śródziemnego, operacji Sophia.
Projekt uchwały złożony przez litewski MON jest krokiem stanowiącym podstawę prawną do rozmieszczenia do 30 litewskich instruktorów wojskowych dla celów szkolenia i doradztwa walczącym z Państwem Islamskim siłom bezpieczeństwa Iraku. Projekt dokumentu przewiduje, że siły litewskie mogłyby zostać rozmieszczone do zadań za granicami kraju, nie wcześniej niż w lipcu br., oraz precyzuje, że działania litewskiego wojska ma ograniczyć się jedynie do prowadzenia operacji niebojowych.
Wspomniany wyżej projekt uchwały ma także na celu zwiększenie maksymalnej liczby żołnierzy biorących udział w prowadzonej przez Unię Europejską operacji noszącej kryptonim ?Sophia? z 5 do 20 litewskich żołnierzy. Zwiększenie liczebności litewskiego personelu wojskowego pozwoli na wdrożenie do unijnej operacji zarówno oficerów sztabowych, jak i grupy abordażowej (ang. Vessel Boarding Team).
Litewskie siły zbrojne planują dołączenie do unijnej operacji nie wcześniej niż, w listopadzie br. – obecnie w siedzibie dowództwa morskiej operacji wojskowej EUNAVFOR MED (obecnie ?Operacja Sophia?), służbę pełni tylko jeden litewski oficer. Zaangażowanie w międzynarodowe operacji, nadal stanowi znaczącą część litewskiego zaangażowania w bezpieczeństwo międzynarodowej i drogę do wspierania Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony Unii Europejskiej (ang. Common Security and Defence Policy, CSDP), kolektywnej obrony w ramach Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego oraz pozostałych zobowiązań z zakresu współpracy wojskowej.
Zobacz także: