Su-35S podczas 13. Międzynarodowego Salonu Lotniczo-Kosmicznego MAKS-2017. / fot. Jacek Siminski (https://www.facebook.com/JacekSiminskiPhotography/).

Media: Rosja rozmieści myśliwce Su-27SM3 i Su-35S w Kaliningradzie

Jak poinformował rosyjski dziennik Izwiestija, dowództwo Marynarki Wojennej FR planuje rozmieszczenie w obwodzie kaliningradzkim myśliwców przewagi powietrznej Su-27SM3 oraz wielozadaniowych Su-35S w ramach odtwarzanego 689. Gwardyjskiego Pułku Myśliwskiego z Czkałowska.

???????? (Czkałowsk) ??????????? (Kaliningrad). / Wikimedia Commons.

W czwartek, 11 stycznia br. rosyjski dziennik Izwiestija poinformował, że w ramach odbudowy potencjału lotniczego w obwodzie kaliningradzkim, w tym odtworzenia 689. Gwardyjskiego Pułku Myśliwskiego z Czkałowska, w małej enklawie pomiędzy Polską a Litwą zostaną rozmieszczone najpierw ciężkie myśliwce przewagi powietrznej Su-27SM3 (w kodzie NATO: Flanker), a następnie jednostka otrzyma nowocześniejsze samoloty wielozadaniowe Su-35S (Flanker-E).

Jak twierdzi gazeta, nowe samoloty będą przede wszystkim chronić obwód kaliningradzki, a w razie potrzeby będą mogły w stanie uderzyć na cele naziemne i okręty przeciwnika za pomocą precyzyjnej broni rakietowej. Według rosyjskich ekspertów, pułk myśliwców wyposażony w te maszyny będzie mógł skuteczniej kontrolować przestrzeń powietrzną zachodniej części Bałtyku.

Izwiestija, powołując się na swoje źródła w Ministerstwie Obrony FR, poinformował, że władze wojskowe zdecydowały się na odtworzenie legendarnego pułku myśliwskiego z czasów II wojny światowej, który był dowodzony m.in. przez Aleksandra Pokryszkina, trzykrotnego bohatera ZSRR, nie tylko ze względów prestiżowych, ale również praktycznych ? pułk operujący z bazy lotnictwa bojowego Floty Bałtyckiej Czkałowsk Kaliningrad będzie pełnił zadania obrony powietrznej w interesie Marynarki Wojennej FR (WMF). Podczas tzw. Wielkiej Wojny Ojczyźnianej piloci z 689. Pułku zajęli pierwsze miejsce w liczbie zestrzelonych samolotów niemieckich i liczbie Bohaterów tytułów Bohatera ZSRR. Oprócz wspomnianego Pokryszkina, latali w nim m.in. Borys Glinka, Grigorij Rechkałow i Iwan Babak. Imię Pokryszkina zostało nadane pułkowi w 1989 roku, po ponownym wyposażeniu go w samoloty Su-27. W 1994 roku został włączony do grupy lotnictwa i obrony powietrznej Floty Bałtyckiej. Oficjalnie pułk przestał istnieć w dniu 1 marca 2010 roku i stał się eskadrą myśliwców w 7054. Bazie Lotniczej (przemianowanej potem na 72.).

Rosyjski Su-27SM3. / Wikimedia Commons (CC BY-SA 2.0).

Decyzja Rosjan wiąże się także z programem przezbrajania pułków w nowocześniejsze samoloty i budowy większych zdolności lotnictwa bojowego Rosji. Pułk zostanie utworzony na bazie eskadry myśliwców, która jest teraz częścią 72. Bazy Lotniczej, leżącej ok. 10 km na północ od centrum Kaliningradu. Warto zauważyć, że w na początku października ub. r. Wojskowy Zarząd Infrastruktury Ministerstwa Obrony FR informował, że do końca roku zakończą się prace modernizacyjne w bazie Czkałowsk Kaliningrad, która była opóźniona o rok. Lotnisko o powierzchni ok. 700 ha jest wyposażone w dwa pasy startowe o długości 3.000 i 2.600 metrów oraz szerokości, odpowiednio, 60 i 100 metrów. Do tej pory brakowało tam odpowiednich miejsc postojowych dla samolotów, a pasy startowe niszczały.

Zdolności ?twierdzy Kaliningrad? mają również zwiększyć systemy obrony wybrzeża K-300P Bastion-P i Bał oraz korwety rakietowe projektu 21631 Bujan?M, wyposażone w rakiety manewrujące Kalibr-NK, o których rozmieszczeniu przy granicy z Polską, również informowała Izwiestija, w dniu 26 października 2016 roku (czytaj więcej: ?Izwiestija?: Więcej rakiet manewrujących do obwodu kaliningradzkiego). Przypomnijmy również, że w dniu 8 grudnia 2016 roku, w leżącej ok. 100 km na wschód bazie lotniczej Czerniachowsk wylądował pierwszy myśliwiec wielozadaniowy Su-30SM (Flanker-H), a w ciągu 2017 roku do obwodu kaliningradzkiego trafiło jeszcze kilka maszyn tego typu (czytaj więcej: Pierwszy myśliwiec Su-30SM trafił do obwodu kaliningradzkiego).

Jeśli chodzi o myśliwce wielozadaniowe Su-35S, to do tej pory Zachodni Okręg Wojskowy, do którego jest przypisany obwód kaliningradzki, po raz pierwszy odebrał tego typu maszyny w połowie listopada 2016 roku. Samoloty dla pierwszej eskadry trafiły do 159. Gwardyjskiego Noworosyjskiego Pułku Lotnictwa Myśliwskiego Czerwonego Sztandaru i Orderu Suworowa na lotnisku Pietrozawodsk (dawniej Biesowiec) w Republice Karelii (czytaj więcej: Myśliwce Su-35S do Karelii, a bombowce Su-34 na Daleki Wschód).

Rysunek Su-35S autorstwa Ralph1989.

Źródło:

iz.ru: ??? ??? ????????????. ?????? ?????????? ????????? ???? ?? ???????

Czytaj także:

Rosjanie wycofali myśliwce z Białorusi?

Chińskie okręty wojenne w obwodzie kaliningradzkim [FOTO+WIDEO]

Chińscy marines w obwodzie kaliningradzkim

NYT: W obwodzie kaliningradzkim rozmieszczono broń nuklearną?

Baltic Air Policing: Amerykanie ujawnili nagranie wideo z dwóch przechwyceń rosyjskich Su-30SM

Baltic Air Policing: Siedem amerykańskich F-15C Eagle wylądowało na Litwie [FOTO]

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.