Fot. Dawid Kamizela.

PCO S.A. gotowe do prac nad zmodernizowanym czołgiem Leopard 2PL

Pod koniec grudnia ub. r. Przemysłowe Centrum Optyki S.A. poinformowało, że spółka osiągnęła gotowość swojego potencjału technologicznego do włączenia się do programu modernizacyjnego czołgów podstawowych Wojska Polskiego Leopard 2A4.

W środę, 27 grudnia br. Przemysłowe Centrum Optyki (PCO) S.A. z Warszawy poinformowało, że w tym samym miesiącu odbył się odbiór ostatnich urządzeń STTE (Special Tools and Test Equipment) w ramach pozyskania potencjału utrzymania czołgów Leopard 2A4/2A5/2PL, a z racji, iż ta spółka Grupy PGZ i centrum badawczo-produkcyjne jest aktywnie zaangażowana w proces modernizacji i obsługi technicznej przyrządów optoelektronicznych w ramach programu Leopard 2PL, ogłoszono gotowość do rozpoczęcia swojej części prac.

Przy tej okazji odbył się również oficjalny odbiór całości wyposażenia STTE i potwierdzenie utworzenia potencjału przemysłowego w PCO S.A. w obecności przedstawicieli 4. Regionalnej Bazy Logistycznej i Zakładów Mechanicznych ?Bumar Łabędy? S.A.

Demonstrator zmodernizowanego czołgu podstawowego Leopard 2PL

Fot. Dawid Kamizela.

Po trwającym ponad rok cyklu specjalistycznych szkoleń dla pracowników PCO S.A., prowadzonym przez firmę Hensoldt w kraju i na terenie Niemiec oraz poprzez proces sukcesywnego przekazywania i uruchamiania oprzyrządowania badawczo-diagnostycznego, w siedzibie PCO S.A. został utworzony potencjał do modernizacji oraz serwisowania i napraw przyrządów obserwacyjnych dowódcy z rodziny PERI R17.

Jak podkreśla Paweł Glica, członek zarządu i dyrektor handlowy PCO S.A., przedsięwzięcie zapoczątkowane podpisaniem umowy w dniu 28 grudnia 2015 roku na modernizację czołgów Leopard użytkowanych przez Siły Zbrojne Rzeczpospolitej Polskiej (czytaj więcej: Umowa na modernizację Leopardów podpisana), zaangażowało warszawską spółkę w nową formułę współpracy na rzecz polskiego przemysłu zbrojeniowego. Pozwoliło to również na umocnienie i stworzenie w zakładzie PCO S.A. nowych kompetencji technicznych, które liczą się jako element współtworzący system bezpieczeństwa państwa. Z kolei niezbędną umowę o strategicznej współpracy pomiędzy ZM ?Bumar-Łąbędy? S.A. i PGZ S.A. z niemieckim Rheinmetall Landsysteme GmbH (RLS) i jego spółką-matką Rheinmetall Defence Vehicle Systems, podpisano w dniu 18 lutego 2016 roku (czytaj więcej: Leopard 2PL: program modernizacyjny ruszył).

W ramach umowy na modernizację czołgów Leopard 2A4, PCO S.A. otrzymało zestaw narzędzi obsługowo-naprawczych oraz wyposażenie testowe, które umożliwia wykonanie czynności diagnostycznych urządzeń optoelektronicznych użytkowanych w czołgach Leopard. Dzięki pozyskanym urządzeniom udało zbudować się potencjał przemysłowy na potrzeby eksploatacji czołgów Leopard 2.

Spółka PCO S.A. od wielu lat jest głównym dostawcą rozwiązań optoelektronicznych dla polskiej armii. Produkowany przez nią sprzęt jest z sukcesem wykorzystywany w modernizacji czołgów, począwszy od modelu PT-91 czy przedstawionej na tegorocznym XXV Międzynarodowego Salonie Przemysłu Obronnego (MSPO) 2017 w Kielcach propozycji modernizacji dla T-72 (czytaj także: MSPO 2017: PGZ S.A. prezentuje zmodernizowane czołgi podstawowe PT-17 i PT-91M2).

Leopard 2PL w akcji [WIDEO]

Fot. Dawid Kamizela.

Dla firmy PCO S.A., podobnie jak dla innych zakładów zbrojeniowych, w tym w tym WZM Poznań, ZM Tarnów, Ośrodek Badawczo – Rozwojowy Urządzeń Mechanicznych „OBRUM” Gliwice i Rosomak S.A., biorących udział w procesie modernizacji czołgów to szansa, aby do polskich jednostek pancernych wprowadzić nową jakość.

PCO S.A. jest czołowym krajowym producentem przyrządów obserwacyjnych i celowniczych z zastosowaniem techniki laserowej, noktowizyjnej i termowizyjnej dla potrzeb wojska oraz innych służb mundurowych. Oferta spółki obejmuje, zarówno wyposażenie indywidualne żołnierza, jak i wozów bojowych. PCO S.A. zajmuje się również prowadzeniem prac badawczo-rozwojowych (B+R) i wdrożeniowych.

Źródło:

media.innovationpr.pl: PCO S.A. osiągnęło potencjał do modernizacji czołgów Leopard

Czytaj także:

Rheinmetall Defence zmodernizuje niemieckie czołgi do standardu Leopard 2A7V

EDA uruchomiła europejski program współpracy w zakresie czołgów Leopard 2A4

IU MON: Amunicja dla Leopardów i radarowe rozpoznanie dla F-16

Macierewicz: Czołgi Leopard 2 trafią na wschód Polski

PCO S.A. dostarczy Ukrainie przyrządy obserwacyjne i celownicze do wozów bojowych

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.