Panavia Tornado IDS, należący do Luftwaffe. / Wikimedia Commons (CC BY-SA 2.0).

Prawie 40 niemieckich Tornado zostało uziemionych

Luftwaffe poinformowało o czasowym uziemieniu 39 samolotów Panavia Tornado w wersji ASST A3. Nieoficjalnie, chodzi o obluzowane się śruby mocujących jeden z wyświetlaczy w kabinie pilotów.

W dniu 6 października br. 39 myśliwsko-bombowych samolotów Panavia Tornado w wersji ASST A3, należących do Niemieckich Sił Powietrznych (Luftwaffe) zostało uziemionych z powodu wykrycia usterki, zagrażającej bezpiecznej eksploatacji tych maszyn. Poinformował o tym rzecznik Luftwaffe, mjr Roman Ladenko.

Ladenko nie ujawnił szczegółów wykrytej usterki oraz czasu, jaki producent, międzynarodowa korporacja Panavia Aircraft GmbH, potrzebuje na jej usunięcie. Wiadomo tylko, że jej usunięcie nie zabierze wielu tygodni lub miesięcy. Nieoficjalnie, według agencji dpa, chodzi o obluzowane się śruby mocujących jeden z wyświetlaczy w kabinie pilotów.

Zakaz dotyczy maszyn zarówno stacjonujących w kraju, jak i tych rozmieszczonych w tureckiej bazie lotniczej Incirlik, skąd prowadzą loty rozpoznawcze dla międzynarodowej koalicji przeciwko Państwu Islamskiemu (ISIS). Decyzja o wysłaniu tych samolotów na Bliski Wschód zapadła w dniu 27 listopada ub. r. (czytaj więcej: Niemieckie myśliwce Tornado wyruszą na wojnę z ISIS).

W październiku ub. r. Luftwaffe miała problemy z innym typem użytkowanego samolotu, gdy podczas startu wielozadaniowego myśliwca Eurofighter Typhoon oderwał się zewnętrzny zbiornik paliwa, a wcześniej wykryto usterki kadłubów tychże maszyn, co spowodowało wstrzymanie dostaw kolejnej partii dla wojska (czytaj więcej: Problemy Eurofighterów ze zbiornikami paliwa).

Obecnie, Luftwaffe operuje 89 Panavia Tornado, w tym 21 ECR (wersja rozpoznawcza i przełamywania obrony przeciwlotniczej) i 68 IDS (wersja szturmowa).

Źródło: Bundeswehr.de: Aussetzung des Einsatzflugbetriebs des Luftfahrzeugs Tornado in Incirlik

Czytaj także:

Niemieckie lotnictwo wycofa się z USA

Lądujący Tornado zgubił pociski powietrze-ziemia

Airbus zaprezentował koncepcję europejskiego myśliwca 5. generacji

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.