Outrider. / fot. Lockheed Martin UK.

DSEI 2017: Lockheed Martin UK prezentuje miniaturowego drona Outrider [WIDEO]

Podczas londyńskich targów przemysłu obronnego i bezpieczeństwa DSEI 2017, koncern zbrojeniowy Lockheed Martin UK zaprezentował mały bezzałogowy aparat latający (sUAS) o nazwie Outrider, który dzięki swoim rozmiarom może być odpalany za pomocą specjalnej tuby z np. okrętu podwodnego, śmigłowca lub wozu bojowego.

Podczas londyńskich targów przemysłu obronnego i bezpieczeństwa DSEI 2017 (Defence Security and Equipment International), które zaplanowano na 12-15 września br., koncern zbrojeniowy Lockheed Martin UK zaprezentował mały bezzałogowy aparat latający (small unmanned aircraft system; sUAS) o nazwie Outrider, który dzięki swoim rozmiarom może być odpalany za pomocą specjalnej tuby, przenoszonej przez okręt podwodny, samolot, śmigłowiec, wóz bojowy lub nawet pojedynczego żołnierza, który może przenieść trzy drony naraz.

Zaprojektowany przy współpracy z laboratorium Wirth Research w zakładach Havant, dron w układzie stałopłata ze składanym skrzydłem waży jedynie 1,7 kilograma i nie podlega obostrzeniom regulacji międzynarodowego handlu uzbrojeniem ITAR (International Traffic in Arms Regulations), więc może być oferowany zarówno na rynek wojskowy, jak i cywilny. Dron oferuje 2,5 godzinną autonomię lotu (a więc nawet dwa razy dłużej niż obecnie stosowane drony tej klasy) z prędkością maksymalną prawie 93 km/h (50 węzłów) oraz zasięg do 15 km, wykorzystując przy tym komercyjne oprogramowanie do kontroli (jednak warto zauważyć, że brytyjski dział amerykańskiego koncernu, Lockheed Martin UK, pracuje obecnie nad podobnym oprogramowaniem ? przyp. red.).

Outrider jest wyposażony w kamerę telewizyjną wysokiej rozdzielczości (HD) oraz kamerę termowizyjną o rozdzielczości 640×512 pikseli, których położenie jest regulowane dzięki przegubowi Cardana, a ponadto może wykonywać autonomiczny lot wg. punktowego planu nalotu lub być wykorzystywany w tzw. roju z użyciem dużej liczby aparatów. Dzięki swojej optyce, dron może być wykorzystywany zarówno w dzień, jak i w nocy.

Jeśli chodzi o odpalanie drona, operator wypuszcza aparatem ze specjalnej tuby za pomocą jednego przycisku. W przypadku platformy lotniczej, ten jest wpierw zrzucany ze spadochronem, a jeśli chodzi wieżę wozu bojowego, dron jest wyrzucany w górę pneumatycznie. Następnie aparat otwiera 4-calowe skrzydła (10,16 cm) w powietrzu lub na powierzchni akwenu wodnego, uruchamiając własny napęd i poziomując lot. Gdy Outrider jest przenoszony przez okręt podwodny (pozostający na głębokości peryskopowej), tuba jest wpierw wypuszczana z np. pionowej wyrzutni rakiet (VLS), a po dotarciu na powierzchnię akwenu wodnego wyrzucana pneumatycznie w powietrze, rozpoczynając samodzielny lot. Dron może być wypuszczony zarówno w deszczowych warunkach pogodowych, przy wietrze dochodzącym do prędkości prawie 30 km/h (15 węzłów) i stanie morza 4.

Paul Livingston, wiceprezes Lockheed Martin UK, powiedział:

Z dumą możemy zaoferować Outridera, który został zaprojektowany i zbudowany w Wielkiej Brytanii na rynek międzynarodowy. Dron zapewnia wiodące możliwości w zakresie świadomości sytuacyjnej dla platform lądowych, lotniczych i morskich, z których jest uruchamiany za pomocą jednego przycisku.

Jeśli chodzi o możliwości wojskowe, to jak powiedział Paul James, dyrektor programów bezzałogowców w Lockheed Martin:

Niektóre scenariusze, które Lockheed Martin przewiduje dla Outridera, obejmują zapewnienie okrętowi podwodnemu zachowanie bezpiecznej odległości i pozostawanie niezauważonym, posiadając jednocześnie wiedzę na temat sytuacji na głębokim zapleczu przeciwnika, celem wsparcia operacji wojskowej lub prowadzenia misji nadzoru na dużym obszarze. To samo dotyczy statków powietrznych, które mogą uruchomić Outridera w pobliżu wrogiej przestrzeni powietrznej.

Nick Wirth, dyrektor wykonawczy Wirth Research, dodał:

Jesteśmy podekscytowani i bardzo dumni z naszej współpracy z firmą Lockheed Martin UK w zakresie prac nad Outriderem. Poprawa osiągów oraz innowacyjności jest fundamentalna dla naszego doświadczenia w sportach motorowych. Przenosząc je z wyścigów, w połączeniu z naszym szybkim rozwojem koncepcyjnym i wiedzą lotniczą, stało się kluczem do pomyślnego rozwiązania problemów technicznych stawianych przez zespół Lockheed Martin. Outrider to jest naszym najlepszym osiągnięciem.

WIDEO:

Podobną konstrukcję, wypuszczaną z okrętu podwodnego, oferuje amerykańska firma AeroVironment, której miniaturowe drony o nazwie Blackwing wejdą na wyposażenie okrętów podwodnych US Navy (czytaj więcej: Drony ?Blackwing? ).

Źródła:

wirthresearch.com: Lockheed Martin Unveils a New Lightweight Canister Launched Unmanned Aircraft System at the Defence and Security Equipment International (DSEI) Exhibition

janes.com: DSEI 2017: Lockheed Martin launches Outrider UAV

defensenews.com: Outrider: Lockheed debuts multi-domain tube-launched drone

suasnews.com: Lockheed Martin OUTRIDER

Czytaj także:

DSEI 2017: Nowe kołowe wozy bojowe od fińskiej spółki Patria

DSEI 2017: MBDA UK ujawnił demonstrator broni laserowej Dragonfire

DARPA: trzy zespoły opracują system ochrony konwojów przed dronami

Tajwan: Nowa amunicja krążąca do niszczenia radarów [WIDEO]

US Navy pracuje nad podwodnymi stacjami ładowania dronów [WIDEO]

Chiny: Rekordowa demonstracja roju mini-dronów [WIDEO]

DARPA zakończyła testy w locie modelu eksperymentalnego drona VTOL X-Plane [WIDEO]

USA: Udana demonstracja roju mini-dronów Perdix [WIDEO]

TERN: Prace nad dronem dla mniejszych okrętów US Navy przyspieszają [WIDEO]

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.