Amerykańscy żołnierze z 82. Dywizji Powietrznodesantowej, Afganistan / Źródło: Sgt. Michael J. MacLeod, U.S. Army
Amerykańscy żołnierze z 82. Dywizji Powietrznodesantowej, Afganistan / Źródło: Sgt. Michael J. MacLeod, U.S. Army

Nowe dane Pentagonu ? więcej żołnierzy w Afganistanie

Jak poinformował Departament Obrony Stanów Zjednoczonych, liczba amerykańskich żołnierzy stacjonujących w Afganistanie jest o ponad 2 tysiące wyższa niż oficjalnie podawano do tej pory. Wynika to z faktu, że do tej pory Pentagon w swoich wyliczeniach uwzględniał jedynie żołnierzy stacjonujących w Afganistanie ?przez dłuższy okres czasu?.

W Afganistanie rozlokowanych jest ok. 11 tysięcy amerykańskich żołnierzy, a nie, tak jak podawano wcześniej, 8 400 ? poinformowali rzeczniczka Departamentu Obrony Dana W. White i gen. Kenneth F. McKenzie Jr. z Kolegium Połączonych Szefów Sztabów (ang. Joint Chiefs of Staff, JCS) na konferencji prasowej 30 sierpnia br1.

Wyjaśniając przyczynę ujawnienia dokładniejszych danych dot. amerykańskich żołnierzy w Afganistanie, rzeczniczka White powiedziała:

Gen. James N. Mattis. / Wikimedia Commons (domena publiczna).

Sekretarz [obrony Jim Mattis – red.] wyraźnie podkreślił swoje zaangażowanie w uczynienie procedur dot. informowania opinii publicznej bardziej transparentnymi […]. Po dogłębnej rewizji naszej strategii w Azji Południowej, sekretarz zdecydował, że musimy uprościć naszą metodologię dot. liczebności żołnierzy i zwiększyć świadomość publiczną na temat militarnego zaangażowania Stanów Zjednoczonych w Afganistanie2.

Ponadto, w związku z nową strategią Stanów Zjednoczonych, obejmującą Afganistan, Pakistan, Indie oraz państwa Azji Środkowej i Południowej, zakładającą zwiększenie liczby amerykańskich żołnierzy w Afganistanie (Czytaj więcej: Donald Trump ujawnił nową strategię wobec Afganistanu i Azji Południowej), sekretarz Mattis postanowił ponownie ?przeliczyć? obecnie rozlokowanych w tym państwie żołnierzy. Jak stwierdził na jednej z konferencji prasowych, odnosząc się do powyższych planów, pierwszą rzeczą, jaką muszę zrobić to zliczyć wszystkich, którzy obecnie tam stacjonują3.

Podkreślono jednak, że ujawnienie nowej liczby stacjonujących w Afganistanie żołnierzy nie oznacza, że zostało ich wysłanych więcej w porównaniu do okresu, gdy informowano o 8 4004.

Gen. Kenneth F. McKenzie Jr., Kolegium Połączonych Szefów Sztabów.

Gen. Kenneth F. McKenzie Jr., Kolegium Połączonych Szefów Sztabów.

Zmiany w liczebności wynikają z uwzględnienia w nich także żołnierzy, którzy są czasowo rozlokowywani w Afganistanie. Jak podkreślił McKenzie, będziemy uznawać żołnierzy koniecznych do ustabilizowania sytuacji w państwie, zajmujących się szkoleniem, doradztwem, pomocą i zwalczaniem terroryzmu jako całość. Do tej liczby wliczani będą także żołnierze wysyłani na krótkie operacje, które są różnorodne ze względu na warunki operacyjne, a którzy nie muszą stacjonować tam przez całość prowadzonej misji5.

Warto także dodać, że podobna rewizja liczby amerykańskich żołnierzy dotyczyć będzie także tych, którzy stacjonują w Syrii i Iraku, gdyż proces ten aktualnie jest realizowany6.

Należy również zaznaczyć, że liczba 11 tysięcy wciąż nie uwzględnia np. żołnierzy jednostek specjalnych działających w Afganistanie, których ilość zmienia się w bardzo krótkim okresie czasu. Według własnych wyliczeń amerykańskiego dziennika ?The Wall Street Journal?, końcem sierpnia br. w Afganistanie było łącznie ok. 11 800 amerykańskich żołnierzy7.

Czytaj także:

Afganistan: kolejne dystrykty pod kontrolą Talibów

Afganistan: pierwsze w historii bojowe użycie bomby GBU-43/B MOAB

Gen. Nicholson: „Potrzebujemy dodatkowych żołnierzy w Afganistanie”

Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża zawiesza działalność w Afganistanie

Afganistan: Marines wrócą do prowincji Helmand

Źródła:

1 J. Garamone, Afghanistan Force Management Accounting Change Emphasizes Transparency, https://www.defense.gov/News/Article/Article/1295647/afghanistan-force-management-accounting-change-emphasizes-transparency/, dostęp: 31.08.2017.

2 Ibidem.

3 H. Cooper, U.S. Says It Has 11,000 Troops in Afghanistan, More Than Formerly Disclosed, https://www.nytimes.com/2017/08/30/world/asia/afghanistan-troop-totals.html?mcubz=0, dostęp: 31.08.2017.

4 J. Garamone, op. cit.

5 Ibidem.

6 N. A. Youssef, U.S. Acknowledges More Troops Are in Afghanistan, https://www.wsj.com/articles/u-s-acknowledges-more-troops-are-in-afghanistan-1504135052, dostęp: 31.08.2017.

7 G. Lubold, N. A. Youssef, U.S. Has More Troops in Afghanistan Than Publicly Disclosed, https://www.wsj.com/articles/u-s-has-more-troops-in-afghanistan-than-publicly-disclosed-1503444713, dostęp: 31.08.2017.

Komentarze

Uczestnik studiów II stopnia na kierunku bezpieczeństwo narodowe na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Zastępca redaktora blogu "The Eagle Has Landed" poświęconemu działalności Stanów Zjednoczonych w Europie Środkowej i Wschodniej. Zainteresowania: militaria, stosunki międzynarodowe.