Fot. screen YouTube.

Tajwan: Nowa amunicja krążąca do niszczenia radarów [WIDEO]

Podczas targów zbrojeniowych TADTE 2017, Narodowy Instytut Nauki i Technologii Chung-Shan (NCSIST) zaprezentował nową amunicję krążącą (zwaną też dronem-samobójcą), przeznaczoną do niszczenia stacji radiolokacyjnych przeciwnika.

Podczas odbywających się co dwa lata targów zbrojeniowych Taipei Aerospace & Defense Technology Exhibition (TADTE) 2017, które zaplanowano na 17-19 sierpnia br. w Taipei World Trade Center (TWTC), Narodowy Instytut Nauki i Technologii Chung-Shan (National Chung-Shan Institute of Science and Technology; NCSIST) zaprezentował nową amunicję krążącą (zwaną też dronem-samobójcą), przeznaczoną do niszczenia stacji radiolokacyjnych przeciwnika.

Nowy, kompaktowy system jest niczym innym jak odmianą bezzałogowego aparatu latającego (UAV), który wypełnia lukę pomiędzy rakietami manewrującymi a klasycznymi bojowymi, bezzałogowymi aparatami latającymi (UCAV) i ma za zadanie wykryć, zaatakować i zniszczyć cel, w tym wypadku radar przeciwnika naprowadzając się na sygnały emitera z wysoką precyzją.

Dron-samobójca jest autonomicznym system uzbrojenia, wystrzeliwanym z mobilnej wyrzutni drogowej, znajdującej się poza teatrem działań wojennych, zdolnym do działania w dzień i w nocy, w każdych warunkach pogodowych na zasadzie ?wystrzel i zapomnij? (fire-and-forget). Prędkość maksymalna to 185 km/h, a zasięg to prawie 300 km.

WIDEO:

Amunicja krążąca?

Obecnie, 14 państw posiada na wyposażeniu lub produkuje amunicję krążącą (loitering munition) różnego typu i klasy. Pierwsze prace nad nową bronią ruszyły w Izraelu (Delilah) oraz USA (AGM-136 Tacit Rainbow) na początku lat 80. XX wieku. Pod koniec lat 80. Izrael opracował system IAI Harpy, będący pierwowzorem dla kolejnych generacji tej broni (widać podobieństwa do niego w nowym, tajwańskim systemie; natomiast w XXI wieku opracowano jego następcę, czyli IAI Harop/Harpy 2), a pewnymi modyfikacjami zajęły się firmy rodzime UVision, Aeronautics Defense, Elbit Systems oraz Israel Military Industries (IMI).

Obecnie operowane systemy amunicji krążącej w USA to AeroVironment Switchblade oraz Raytheon Coyote. Chiny opracowały własną amunicję typu CH-901, WS-43 czy ASN-301, Korea Południowa – Devil Killer, natomiast w Polsce powstały dwa systemy: mikro BBSP WARMATE, opracowany przez prywatną firmę WB Electronics z Ożarowa Mazowieckiego (czytaj więcej: IU MON poszukuje bezzałogowych systemów poszukiwawczo-uderzeniowych oraz: Polskie bojowe drony WARMATE trafiły do odbiorcy zagranicznego) oraz DRAGONFLY, który powstał w Wojskowym Instytucie Technicznym Uzbrojenia (WITU) z Zielonki. Państwa, takie jak wspomniane Chiny, ale również Azerbejdżan, Niemcy, Kazachstan, Indie, Turcja i Uzbekistan użytkują izraelskie systemy IAI Harpy i IAI Harop. Z kolei Iran produkuje drony-samobójcy typu Qasef-1 (również dostarczone rebeliantom Huti z Jemenu) i Raad 85, a Państwo Islamskie (ISIS) wykorzystywało bliżej nieokreślone drony komercyjne przekształcone w amunicję krążącą (czytaj także: Mosul: ISIS wykorzystuje drony do ataków na wojska irackie).

Źródła:

defence-blog.com: Taiwan develops new compact loitering guided weapon

shephardmedia.com: NCSIST display new loitering munition

Czytaj także:

Administracja Trumpa zezwoli na sprzedaż F-35 dla Tajwanu?

Tajwan: Krajowy przemysł po raz pierwszy zbuduje okręty podwodne

Tajwan ujawnił koncepcję przyszłego niszczyciela rakietowego [WIDEO]

Tajwan: rozpoczęto modernizację myśliwców F-16A/B do standardu F-16V

Tajwan przypadkowo odpalił w kierunku Chin rakietę

Modernizacja tajwańskich F-16

Harriery dla Tajwanu?

10 śmigłowców MH-60R dla Tajwanu

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.