Fot. army.mod.uk

Szczegóły stacjonowania wojsk brytyjskich w Polsce

W dniu 28 listopada br. podczas spotkania premierów Polski i Wielkiej Brytanii, Beaty Szydło i Theresy May, potwierdzono szczegóły stacjonowania wojsk brytyjskich w Polsce w ramach wielonarodowego batalionu wzmacniającego wschodnią flankę NATO.

W poniedziałek, 28 listopada br. w Londynie odbyły się pierwsze polsko-brytyjskie konsultacje międzyrządowe. Wśród wielu tematów, obie panie premier rozmawiały o bezpieczeństwie, w tym o planowanym wzmocnieniu flanki wschodniej NATO, które zostało zapowiedziane na Szczycie Sojuszu w Warszawie w dniach 8-9 lipca br., w celu aby zapobiec tam agresji ze Wschodu (czytaj także: Szczyt NATO: Jest decyzja ws. batalionów Sojuszu w Polsce i krajach bałtyckich). W konsultacjach uczestniczył również Minister Obrony Narodowej, Antoni Macierewicz.

Premier May poinformowała, że rozmawiała z premier Beatą Szydło m.in. o tym, w jaki sposób zapewnić bezpieczeństwo naszych obywateli:

Jako dwaj ważni gracze NATO odgrywamy istotną rolę, jeśli chodzi o zapewnienie bezpieczeństwa nie tylko naszym sojusznikom w Europie, ale na całym świecie.

Podczas spotkania szefa polskiego resortu obrony z sekretarzem obrony Wielkiej Brytanii, Michaelem Fallonem, została omówiona dwustronna współpraca wojskowa ze szczególnym uwzględnieniem wdrażania decyzji warszawskiego Szczytu NATO. Ministrowie  rozmawiali także o aktualnej sytuacji międzynarodowej.

Ustalono, że w kwietniu 2017 roku do Polski trafi 150 brytyjskich żołnierzy i pojazdy opancerzone z pułku rozpoznawczego Armii Brytyjskiej The Light Dragoons. Brytyjczycy będą stacjonować w Orzyszu w północno-wschodniej Polsce, w pobliżu polskiej granicy z Rosją w Kaliningradzie, w tym samym miejscu, gdzie żołnierze USA skierowani w ramach rozwoju tzw. wschodniej flanki NATO (czytaj także: Amerykanie będą stacjonować w Orzyszu?).

Swanton Morley, Norfolk. / Wikimedia Commons.

Swanton Morley, Norfolk. / Wikimedia Commons.

Krok ten następuje po tym jak NATO oskarżyło Rosję o agresywną postawę militarną po ogłoszeniu planów rozmieszczenia większej ilości rakiet manewrujących w obwodzie kaliningradzkim (czytaj więcej: ?Izwiestija?: Więcej rakiet manewrujących do obwodu kaliningradzkiego) czy wysłaniu do tej enklawy wyrzutni taktycznych rakiet balistycznych 9K720 Iskander-M w październiku br. co odebrano w Polsce z najwyższym niepokojem (czytaj więcej: Rosja potwierdza rozmieszczenie rakiet Iskander w obwodzie kaliningradzkim). Kreml z kolei oskarżył Zachód o podsycanie napięcia poprzez rozszerzenie Sojuszu Północnoatlantyckiego na wschód.

The Light Dragoons są wyposażani m.in. w samochody terenowe Jackal 2 4×4 i Coyote TSV 6×6, Panther CLV (brytyjskie oznaczenie Iveco LMV ? przyp. red.) czy Quad ATV, a na co dzień stacjonują w garnizonie Catterick w Swanton Morley (w hrabstwie Norfolk, w dystrykcie Breckland). Dragoni byli wcześniej wyposażeni w czołgi lekkie FV107 Scimitar. Wśród uzbrojenia należy też wspomnieć przeciwpancerne pociski kierowane typu FGM-148 Javelin. Żołnierze tej jednostki brali udział w wielu misjach poza granicami Wielkiej Brytanii: na Cyprze w latach 80. XX wieku, na Bałkanach w latach 90. XX wieku (13 rotacji), a później także w Iraku i Afganistanie.

Żołnierze pułku rozpoznawczego Light Dragoons. / Wikimedia Commons (CC BY-SA 2.0).

Żołnierze pułku rozpoznawczego Light Dragoons. / Wikimedia Commons (CC BY-SA 2.0).

Wśród wielu punktów wizyty w Londynie, polska premier podziękowała szefowej brytyjskiego rządu za symboliczne dwa gesty wobec Polski i Polaków: wspólne oddanie hołdu polskim bohaterom II wojny światowej przed Pomnikiem Lotników Polskich w Londynie oraz zaproszenie do siedziby brytyjskiego rządu przy Downing Street 10 przedstawicieli społeczności polskiej mieszkającej na Wyspach.

O planach rozmieszczeniu długoterminowym wojsk brytyjskich w Polsce informował dziennik Financial Times w dniu 8 października ub. r. (czytaj więcej: Brytyjskie wojska w Polsce?), a Brytyjczycy wielokrotnie brali udział w wielostronnych ćwiczeniach wojskowych w naszym kraju, tylko w tym roku w czasie Anakonda-16 czy także w poprzednich latach (czytaj także: Brytyjskie czołgi w Polsce oraz Dragon-15 największe tegoroczne ćwiczenie WP).

Przypomnijmy, że Armia Brytyjska wzmocni flankę wschodnią NATO nie tylko swoją obecnością w Polsce. W dniu 13 listopada br. oficjalnie potwierdzono, że do Estonii trafią czołgi podstawowe FV4034 Challenger 2, bojowe wozy piechoty FV510 Warrior oraz wieloprowadnicowy system pocisków kierowanych GMLRS (Guided Multiple Launch Rocket System) typu M270B1 (czytaj więcej: Brytyjskie czołgi, bwp i artyleria rakietowa trafią do Estonii w 2017 roku).

Źródła:

pap.pl: Szydło i May: relacje Polski i Wielkiej Brytanii strategiczne dla obu krajów

mon.gov.pl: Konsultacje polsko-brytyjskie

forces.tv: British Troops To Deploy To Poland

Czytaj także:

Francuskie czołgi do Estonii, polskie na Łotwę

USA: 3. Pancerny Brygadowy Zespół Bojowy rozpoczął przerzut jednostek do Europy

Pancerny Brygadowy Zespół Bojowy i lotnictwo bojowe US Army już zimą w Europie

MON ujawnia lokalizacje rozmieszczenia Sił Zbrojnych USA w Polsce

Brytyjczycy wycofają się z Niemiec

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.