Jens Stoltenberg - od 1 października 2014 sekretarz generalny NATO. Źródło: NATO

NATO gotowe przyjść z pomocą Libii

Sekretarz Generalny NATO, Jens Stoltenberg w wywiadzie dla Sky News powiedział, że sojusz ?jest gotowy pomóc? Libii, jeśli zażyczy sobie ona pomocy.

?To bardzo trudna i niebezpieczna sytuacja w Libii. Widzimy walki, widzimy zamieszanie. Widzimy zwiększoną obecność ISIL(akronim od skrótu ?ISIS)? powiedział Jens Stolenberg, dodając ?Nie planujemy misji bojowej„.

Sekretarz Generalny NATO powiedział, że sojusz jest w bezpośrednim kontakcie z rządem libijskim, budując potencjał do zapewnienia pomoc w budowie instytucji bezpieczeństwa, rozbrojeniu grup milicji, oraz przyszłym szkoleniu wojskowym.

Wielka Brytania tymczasowo operowała wkład w wielkości 1 tysiąca żołnierzy dla przeprowadzenia większej misji szkoleniowej prowadzonej przez Włochów.

?Jesteśmy gotowi do pomocy? powiedział Jens Stoltenberg.

Stolenberg odmówił wdawania się w spekulacje, szczególnie że nowy rząd jest u władzy od niedawna, ale wie, że może liczyć na pomoc i sojusz jest gotów, by udzielić takiej pomocy.

Zobacz także:

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.