F-35A Lightning II nad Florydą. / Wikimedia Commons (domena publiczna).

Niemcy zainteresowane zakupem myśliwców F-35?

Jak donosi agencja Reutera, dowództwo planowania Luftwaffe wysłało w tym miesiącu do amerykańskiego koncernu Lockheed Martin prośbę o udostępnienie niejawnych informacji dotyczących myśliwca 5. generacji F-35 Lightning II, w związku z poszukiwaniami następcy obecnej floty samolotów bojowych, który miałby wejść do służby w latach 2025-2035.

Jak informuje ekskluzywny raport agencji Reutera z dnia 17 maja br., dowództwo planowania Niemieckich Sił Powietrznych (Luftwaffe) wysłało w tym miesiącu do amerykańskiego koncernu Lockheed Martin prośbę o udostępnienie niejawnych informacji dotyczących myśliwca 5. generacji F-35 Lightning II, w związku z poszukiwaniami następcy obecnej floty samolotów bojowych (myśliwsko-bombowych Panavia Tornado IDS/ECR i wielozadaniowych Eurofighter Typhoon ? przyp. red.), który miałby wejść do służby w latach 2025-2035.

Jak zaznaczają jednak Niemcy, list wysłany do Amerykanów nie ma zobowiązującego charakteru, a rząd niemiecki jeszcze nie zatwierdził programu zamówień i nie jest zobowiązany do zakupu żadnego konkretnego statku powietrznego, który zastąpi obecne samoloty. Luftwaffe przekazało agencji Reutera informację, że Ministerstwo Obrony RFN przeprowadzi dogłębną ocenę dostępnych na rynku rozwiązań, w tym F-35, w tym roku, a formalne pismo z prośbą zostanie wydane w najbliższych miesiącach.

Zainteresowanie Niemcami myśliwcami 5. generacji F-35 Lightning II może zaskakiwać, gdyż kraj ten jest częścią konsorcjum czterech państw, które opracowało myśliwiec wielozadaniowy IV. Generacji Eurofighter Typhoon, który nadal konkuruje o nowe zamówienia. Oprócz tego, w dniu 20 czerwca ub. r. dział Airbus Defence and Space poinformował, że razem z Bundeswehrą pracuje nad koncepcją myśliwca następnej generacji w ramach programu Future Combat Air System (FCAS), który miałby wejść do służby w latach 2030?2040, zastępując flotę Panavia Tornado IDS/ECR oraz uzupełniając maszyny Eurofighter Typhoon (czytaj więcej: Airbus zaprezentował koncepcję europejskiego myśliwca 5. generacji).

Czytaj także o samolotach Tornado i Typhoon w służbie Luftwaffe:

Problemy Eurofighterów ze zbiornikami paliwa

Prawie 40 niemieckich Tornado zostało uziemionych

Niemieckie myśliwce Tornado wyruszą na wojnę z ISIS

Obecnie, Luftwaffe operuje 89 samolotami Panavia Tornado, w tym 21 ECR (wersja rozpoznawcza i przełamywania obrony przeciwlotniczej) i 68 IDS (wersja szturmowa). Z kolei jeśli chodzi o liczebność myśliwców Eurofighter Typhoon, to na stan w listopadzie ub. r. producent, konsorcjum Eurofighter Jagdflugzeug GmbH, dostarczył 125 ze 143 zamówionych maszyn.

Dwumiejscowy Eurofighter Typhoon, należący do Luftwaffe. / Wikimedia Commons.

Panavia Tornado IDS, należący do Luftwaffe. / Wikimedia Commons (CC BY-SA 2.0).

Źródło:

uk.reuters.com: Exclusive – Germany asks U.S. for classified briefing on Lockheed’s F-35 fighter

Czytaj także:

Włochy: Zaprezentowano pierwszy myśliwiec F-35B zmontowany poza USA

F-35A Lightning II i F-15C Eagle wylądowały w Bułgarii

Amerykańskie F-35A po raz pierwszy w Estonii [WIDEO]

Amerykańskie F-35A w brytyjskiej bazie lotniczej RAF Lakenheath [WIDEO]

USAF wyślą myśliwce F-35A Lightning II do Europy

Administracja Trumpa zezwoli na sprzedaż F-35 dla Tajwanu?

MBDA: F-35 odpala pocisk AIM-132 ASRAAM

F-35B Korpusu Piechoty Morskiej biorą udział w ćwiczeniach w Korei Płd.

Rheinmetall dostarczy amunicję dla amerykańskich F-35

USAF: F-35A Lightning II wkrótce zostaną rozmieszczone poza granicami państwa

F-35A udowadnia swoją zabójczą skuteczność podczas ćwiczeń Red Flag

USA: James Mattis wzywa do porównania F-35C i ASH

US Navy: Pierwsze F-35C już w Kalifornii [WIDEO]

USMC: Pierwsza eskadra F-35B wyruszyła do Japonii [FOTO+WIDEO]

Duńczycy demonstrują możliwości F-35A [WIDEO]

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.