Rosyjski samolot szturmowy Su-25. / Wikimedia Commons (CC-BY-SA 2.0).

Rosyjski szturmowiec Su-25 zestrzelony przez syryjskich rebeliantów [WIDEO]

Jak poinformowały brytyjskie media, w dniu 3 lutego br. w syryjskiej muhafazie Idlib został zestrzelony rosyjski samolot szturmowy Su-25 (w kodzie NATO: Frogfoot) przez rebeliantów z islamistycznej organizacji Hay’at Tahrir al-Sham (HTS). Pilot maszyny zdołał się katapultować, lecz został zabity. W mediach społecznościowych pojawiły się nagrania z zestrzelenia oraz miejsca upadku maszyny.

Masaran, Idlib, Syria. / Wikimedia Commons.

W sobotę, 3 lutego br. w rejonie miejscowości Masaran, w muhafazie Idlib w północno-wschodniej części Syrii, rosyjski samolot szturmowy Su-25 (w kodzie NATO: Frogfoot) został zestrzelony najprawdopodobniej przez antyrządowych rebeliantów z islamistycznej organizacji Hay’at Tahrir al-Sham (HTS), którzy kontrolują obszar, gdzie doszło do zdarzenia. Maszyna została strącona po przeprowadzeniu nalotów w południowej części muhafazy.

Rosyjski pilot zdołał katapultować się z płonącej maszyny przed jej upadkiem, lecz został wzięty do niewoli i zabity (choć niewykluczone, że popełnił samobójstwo). Informację medialną potwierdził Abdel Rahman, dyrektor Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka (Syrian Observatory for Human Rights).

Opublikowane na Twitterze nagrania wideo z samego zestrzelenia pokazują, że maszyna została trafiona w jeden z dwóch silników, co wskazuje na użycie pocisku kierowanego ziemia-powietrze na podczerwień. Z kolei inne nagranie prezentuje palący się wrak maszyny wśród zabudowań mieszkalnych z charakterystyczną dla rosyjskich Sił Powietrzno-Kosmicznych (WKS) czerwoną gwiazdą na skrzydle. Na kolejnym, tym razem drastycznym, rebelianci powiązani z Al-Kaidą pokazują ciało rosyjskiego lotnika. Co ciekawe, później do zestrzelenia Su-25 przyznała się także Wolna Armia Syrii (FSA).

 

Straty rosyjskiego lotnictwa w Syrii

Ostatnie, tj. w 2017 roku, straty rosyjskiego kontyngentu w Syrii to siedem uszkodzonych samolotów (cztery bombowce Su-24M, dwa myśliwce Su-35S i jeden samolot transportowy An-72) w dniu 31 grudnia ub. r. i jeden stracony w wyniku katastrofy śmigłowiec tego samego dnia, bombowiec taktyczny Su-24M w dniu 10 października (katastrofa) oraz śmigłowiec szturmowy Mi-28N w dniu 6 października (awaryjne lądowanie).

Wcześniej, Rosjanie stracili w wyniku katastrof dwa pokładowe samoloty bojowe: Su-33 w dniu 3 grudnia 2016 (czytaj więcej: Katastrofa myśliwca Su-33 operującego z pokładu lotniskowca Admirał Kuzniecow) i MiG-29KR w dniu 13 listopada tego samego toku (czytaj więcej: Katastrofa rosyjskiego myśliwca MiG-29KR operującego z pokładu ?Kuzniecowa?), a także śmigłowce w wynika wrogich działań: w dniu 3 listopada szturmowy Mi-35M (czytaj więcej: Syria: Islamiści zniszczyli rosyjski śmigłowiec [WIDEO]), w dniu 1 sierpnia transportowy Mi-8AMTSz Terminator (czytaj więcej: Syria: rosyjski Mi-8 został zestrzelony; ciała 5 ofiar zbezczeszczone), a w dniu 8 lipca Mi-35M (czytaj więcej: Rosyjski śmigłowiec szturmowy zestrzelony przez ISIS [WIDEO]). W wyniku katastrofy, w dniu 11 kwietnia Rosjanie stracili także śmigłowiec szturmowy Mi-28N (czytaj więcej: Katastrofa rosyjskiego śmigłowca Mi-28N w Syrii).

W 2015 roku turecki myśliwiecF-16 strąciła w dniu 24 listopada bombowiec taktyczny Su-24M (czytaj więcej: Turcy zestrzelili rosyjski samolot wojskowy), jak również Rosjanie stracili śmigłowiec Mi-8, który wystartował na ratunek załodze zestrzelonego samolotu (czytaj więcej: Rosyjski śmigłowiec ratunkowy Mi-8 zniszczony w Syrii [WIDEO]).

Źródła:

bbc.com: Russian fighter jet 'shot down’ in Syria’s Idlib province

thesun.co.uk: PLANE DOWN Russian fighter plane shot down by Syrian rebels who ?capture pilot?

Czytaj także:

Gruzja wycofuje samoloty szturmowe Su-25

Kolejne Su-25 dla Iraku

Katastrofa Su-25 w Rosji

Katastrofa ukraińskiego Su-25

?Zapad 2017?: Katastrofa bombowca dalekiego zasięgu Tu-22M3 [FOTO]

Syria: Amerykanie zestrzelili syryjski myśliwiec

Rebelianci zestrzelili syryjski śmigłowiec?

Terroryści zestrzelili syryjski Su-22 [WIDEO]

Rządowy MiG-21US zestrzelony przez opozycję w Syrii

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.