F-35A Lightning II przed wysłaniem na międzynarodowe targi zbrojeniowe ADEX 2017 w Seulu. / U.S. Air Force photo by Tech. Sgt. Heather Redman.

USA przebazują 12 myśliwców F-35A do Japonii

Jak poinformowała służba prasowa amerykańskich Sił Powietrznych na Pacyfiku (PACAF), na początku listopada br. do japońskiej bazy lotniczej Kadena trafi 12 myśliwców wielozadaniowych 5. generacji F-35A Lightning II. Będzie to pierwsze operacyjne rozmieszczenie tego wariantu najnowocześniejszego amerykańskiego samolotu bojowego w regionie Azji i Pacyfiku.

Baza lotnicza Kadena, Okinawa, Japonia. / Wikimedia Commons.

W poniedziałek, 23 października br. służba prasowa amerykańskich Sił Powietrznych na Pacyfiku (Pacific Air Forces; PACAF) poinformowała, że 12 myśliwców wielozadaniowych 5. generacji F-35A Lightning II wraz z około 300 członkami personelu latającego i technicznego z 34. Eskadry Myśliwskiej (34th Fighter Squadron; 34FS) z bazy lotniczej Hill w stanie Utah (czytaj także: USAF: Pierwsza eskadra F-35A osiągnęła gotowość bojową), zostanie rozmieszczonych w bazie lotniczej Kadena na japońskiej wyspie Okinawa w ramach rotacji na okres sześciu miesięcy.

Oznacza to pierwsze operacyjne rozmieszczenie F-35A pod egidą Dowództwa Pacyficznego Stanów Zjednoczonych (U.S. Pacific Command; USPACOM) w regionie Azji i Pacyfiku, co nastąpi krótko po debiucie tego typu maszyny podczas podczas międzynarodowych targów zbrojeniowych Seoul International Aerospace & Defense Exhibition (ADEX) 2017 w Korei Południowej w dniach 17-22 października br., gdy dwa egzemplarze były prezentowany razem z myśliwcem F-22A Raptor, samolotem szturmowym A-10 Thunderbolt II, transportowymi C-17A Globemaster III i C-130 Hercules, bombowcem strategicznym B-1B Lancer, powietrznym tankowcem KC-135 Stratotanker, samolotem wczesnego ostrzegania E-3 Sentry AWACS, samolotem rozpoznawczym U-2 Dragon Lady oraz bezzałogowym aparatem latającym RQ-4 Global Hawk. US Navy prezentowała wówczas samolot patrolowy P-8A Poseidon, a US Army śmigłowiec transportowy CH-47F Chinook.

Jak powiedział dowódca PACAF, gen. Terrence J. O?Shaughnessy, F-35A zapewniają bezprecedensowe zdolności precyzyjnego ataku na poziomie globalnym przeciwko istniejącym i pojawiającym się zagrożeniom uzupełniając przewagę powietrzną floty USAF. Dodał, że płatowiec samolotu idealnie spełnia oczekiwania dowództwa, które oczekuje włączenia ich do wykonywania zadań szkoleniowych i operacyjnych.

Rozmieszczenie F-35A wiąże się z Theater Security Package (TSP), czyli okresowym wzmocnieniem sił powietrznych w regionie Azji i Pacyfiku przez jednostki bazujące na co dzień w USA. Operacja jest realizowana nieprzerwanie od 2004 roku, a w przypadku F-35A było to długo planowane przedsięwzięcie, mające na celu wykazanie stałego zaangażowania USA w stabilność i bezpieczeństwo w regionie.

Warto zauważyć, że myśliwce w wariancie krótkiego startu i pionowego lądowania (Short Take Off and Vertical Landing; STOVL), czyli F-35B Lightning II ze 121. Eskadry Myśliwsko-Uderzeniowej (VMFA-121) Korpusu Piechoty Morskiej (USMC) zostały rozmieszczone w japońskiej bazie lotniczej Iwakuni (prefektura Yamaguchi). Do dziesięciu maszyn rozmieszczonych w dniu 9 stycznia br., latem dołączyło sześć kolejnych. W tym czasie brały udział w ćwiczeniach o kryptonimie Foal Eagle 2017 (1 marca ? 30 kwietnia br.) (czytaj wiecej: USMC: Pierwsza eskadra F-35B wyruszyła do Japonii [FOTO+WIDEO] oraz: F-35B Korpusu Piechoty Morskiej biorą udział w ćwiczeniach w Korei Płd.).

Przypomnijmy, że samoloty klasycznego wariantu z rodziny myśliwców F-35 zostały po raz pierwszy rozmieszczone poza granicami USA w dniu 15 kwietnia br. Osiem samolotów zostało przebazowanych do brytyjskiej bazie lotniczej RAF Lakenheath, by później wziąć udział w szeregu ćwiczeń z sojusznikami w Europie (czytaj więcej: USAF wyślą myśliwce F-35A Lightning II do Europy, Amerykańskie F-35A w brytyjskiej bazie lotniczej RAF Lakenheath [WIDEO], Amerykańskie F-35A po raz pierwszy w Estonii [WIDEO] oraz: F-35A Lightning II i F-15C Eagle wylądowały w Bułgarii).

F-35A Lightning II. Rysunek autorstwa Ralph1989.

Źródło:

pacaf.af.mil: U.S. Air Force’s F-35A Lightning II scheduled for first operational deployment to Indo-Asia-Pacific

Czytaj także:

USAF: F-35A Lightning II wkrótce zostaną rozmieszczone poza granicami państwa

F-35A udowadnia swoją zabójczą skuteczność podczas ćwiczeń Red Flag

USA przebazują pięć wysokościowych dronów rozpoznawczych Global Hawk do Japonii

Amerykańskie F-22A i F-16 w Japonii

USA rozmieściły uderzeniowe drony MQ-1C Gray Eagle w Korei Płd.

ADEX 2017: PZL SW-4 Solo w południowokoreańskim przetargu

ADEX 2017: Transfer technologii podwozi AHS Krab z Korei Płd. do Polski

USA zablokują dostawy myśliwców F-35A dla Turcji?

Media: Hiszpania zainteresowana zakupem myśliwców F-35

Niemcy zainteresowane zakupem myśliwców F-35?

Amerykańskie F-35 trafią do Japonii

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.